Korzystanie ze zwolnienia lekarskiego to jedno z podstawowych praw, które przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Absencja pracownicza jest jednak niemałym problemem dla pracodawcy, gdyż obowiązki nieobecnego pracownika muszą zostać wykonane, a z racji tego, że np. „L-4” nie da się wziąć pod uwagę przy układaniu planu zadań, daną pracę musi przejąć ktoś inny. Osobną kwestię stanowi nadużywanie przez pracowników swoich praw i traktowanie „L-4” jako opcji urlopowej.
Absenteeism, jak to wygląda w praktyce
Powody nieobecności pracowników w zakładzie pracy są różne. Może to być delegacja, urlop, ale w większości przypadków są to jednak zwolnienia chorobowe. Z analizy absencji przeprowadzonej przez specjalistów z firmy manaHR na Dolnym Śląsku wynika, że ponad połowa pracowników nie chodziła do pracy w pierwszym kwartale 2017 roku z powodu zwolnienia chorobowego. Statystyki ZUS mówiące o tym samym kwartale, donoszą, iż 6 mln osób było wówczas na tymże urlopie, w tym przważały kobiety (tutaj jednak należy wziąć pod uwagę zwolnienia z powodu ciąży).
Pretekst czy choroba?
Zwolnienie lekarskie to sprawa, której bagatelizować nie można, ponieważ wiąże się z problemami zdrowotnymi pracownika, który jest potrzebny nam w dobrej formie fizycznej. Prędzej przy później może to spotkać każdego z nas. Problem zaczyna się, gdy pracownik bardzo zbyt często korzysta z „L-4”. Wówczas nasuwa się pytanie, czy choroba jest związana z prawdziwą niedyspozycją, czy raczej stanowi sprytny sposób na to, aby nie chodzić do pracy, a otrzymywać wynagrodzenie.
Jak radzić sobie z absencją pracowników?
Jest to skomplikowany temat, ponieważ trudno podważyć czyjś stan zdrowia. Jednym z najpopularniejszych pomysłów jest premiowanie pracowników za frekwencję w pracy. Motywuje to pracowników, ponieważ nie dość, że będą otrzymywać pensje, to dodatkowo mają szansę dostać więcej pieniędzy, po prostu przychodząc regularnie. Takie rozwiązanie niesie ze sobą jednak zagrożenie, jakim jest przychodzenie do pracy pracowników chorych, przez co istnieje ryzyko zarażenia pozostałych. A to jeszcze bardziej może utrudnić funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Dlatego też dobrym pomysłem jest wdrożenie działań prewencyjnych, czyli zapewnienie swoim pracownikom, jak najlepszych warunków do pracy (nie tylko wynagrodzenie, ale przede wszystkim przyjazną atmosferę i warunki rozwoju).