Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Fluktuacja i absencja w branży logistycznej

Fluktuacja i absencja w branży logistycznej

Od lat wiele działów HR boryka się z problemem pozyskiwania nowych pracowników i utrzymaniem tych zatrudnionych. Szczególnie dużo mówi się o tym w ostatnim czasie, w kontekście kryzysu gospodarczego. Jak te problemy wyglądają w branży logistycznej? Już na samym początku mówiono o tym, iż to właśnie ten sektor będzie miał największe problemy. Przyjrzyjmy się pewnym statystykom, a także takim wskaźnikom jak fluktuacja i absencja.

Badania fluktuacji

Czym jest fluktuacja pracowników? Jest to jeden z wskaźników HR-owych. Dzięki niemu wiemy jak wygląda niezmienność pracowników w organizacji. Jedną z firm przygotowujących tego rodzaju zestawienia jest manaHR. Ich ostatnia analiza tychże danych pochodzi z raportów wynagrodzeń z kwietnia. Zbadana wtedy została zarówno fluktuacja jak i absencja pracownicza. Ostatnio poinformowali także jak sytuacja wygląda w samej logistyce.

Fluktuacja vs branża logistyczna

Czy jest to branża, w której borykamy się z utrzymaniem pracowników w organizacji? Niestety – tak. Na podstawie badania manaHR okazuje się, iż logistyka w 2021 była branżą, w której wskaźnik fluktuacji był najwyższy. Wynosił aż 29% (w innych sektorach oscylował na poziomie ok. 17%). Nie będzie zaskoczeniem, iż szczególnie wysoka była ona na stanowiskach fizycznych. Wszystkie wątpliwości w tym zakresie rozwiewa poniższy wykres:

Przyjrzyjmy się na początek wskaźnikowi ogólnemu – wynosił on aż 38% (o 20% więcej niż w przypadku innych branż). Jeżeli chodzi o decyzje pracownika – oscylował w pobliżu 24%. Dużą różnicę widać także w przypadku decyzji pracodawcy, gdzie jest on na poziomie 14%. Płynie z tego wniosek, iż zwolnienia nie wynikały wyłącznie w woli zatrudnionego, ale także w dużej części przypadków decydował o nich sam zakład pracy.  

Na ten temat wypowiedział Jakub Kowalczyk z manaHR, który piastuje tam stanowisko Starszego konsultanta analitycznego. Cytując: „Z rozmów z naszymi Klientami jednoznacznie wynika, że trudności w pozyskaniu nowych pracowników oraz ograniczeniu nadmiernej rotacji to obecnie jedne z najważniejszych problemów, z jakimi muszą sobie radzić. Jest to także widoczne w firmach logistycznych, w których można zauważyć szczególnie wysoki poziom fluktuacji wśród pracowników blue collars w porównaniu do danych z innych branż. Jak wynika z przeprowadzonego przez nas badania fluktuacji za rok 2021 – praktycznie co czwarty pracownik fizyczny logistyki podjął decyzję o rezygnacji z pracy”.

Absencja pracownicza

Tak jak wspominaliśmy opisywane tu badanie manaHR składa się także z danych prezentujących poziom absencji pracowników. Pozostając w tematyce branży logistycznej – wynosiła ona aż o 3,5% więcej niż w innych sektorach (mowa o pracownikach fizycznych).

Płynie z tego wiele wniosków. Jednym z nich jest fakt, iż branża logistyczna z pewnością mierzyła się z wysokimi kosztami utrzymania, co na pewno wpłynęło na systemy wynagrodzeń pracowników.

Dodaj komentarz