Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


<strong>Zalety Assessment Center</strong>

Zalety Assessment Center

Assessment center to jedna z najskuteczniejszych metod oceny osób biorących udział w procesie jakim jest rekrutacja pracowników. Polega ona na zastosowaniu różnych narzędzi i technik, które pozwalają na weryfikację umiejętności, kompetencji i cech osobowościowych kandydatów. Dzięki temu pracodawcy mogą dokonać lepszego wyboru i zwiększyć szanse na zatrudnienie pracowników, którzy będą skutecznie realizować cele firmy.

Mówiąc o zaletach tej metody, pierwsze co nam przychodzi do głowy to skuteczność. Pozwala ona bowiem na weryfikację wielu cech i umiejętności kandydatów, co zwiększa skuteczność rekrutacji. Dzięki temu firmy zatrudniają pracowników, którzy rzeczywiście pasują do wymagań stanowiska i firmy. Kolejnym jej plusem jest to, że jest oparta na obserwacji. Oceniamy kandydatów na podstawie ich zachowaniu podczas różnych zadań, symulacji sytuacji z życia organizacji i innych działań. To pozwala na dokładniejszą ocenę umiejętności i cech osobowościowych kandydatów. Dzięki temu, że całej sesji przyglądają się niezależni asesorzy i rekruterzy, metoda ta jest obiektywna. Wzmacnia to tylko dodatkowy fakt, iż oparta jest ona na określonych kryteriach oceny. Na koniec trzeba wspomnieć, że Assessment Center zwiększą też zaangażowanie. Udział w nim dla kandydatów to okazja do zapoznania się z firmą i poznanie jej kultury organizacyjnej. To z kolei zwiększa ich zaangażowanie w proces rekrutacji i szanse na zaakceptowanie oferty.

Kiedy używamy Assessment center?

Metoda stosowana jest przede wszystkim w firmach, w których kluczowe są umiejętności interpersonalne, np. w branży finansowej, handlowej czy IT. Metoda ta jest szczególnie przydatna w przypadku rekrutacji kadry zarządzającej oraz managerów. Tam to bowiem umiejętności interpersonalne, zdolności analityczne oraz decyzyjne są kluczowe dla efektywności pracy.

Podsumowując, assessment center to skuteczna metoda oceny kandydatów na stanowiska w firmach. Zdają się to potwierdzać oceny osób pracujących w branży jaką jest doradztwo personalne, którzy tę technikę uważają za najbardziej skuteczną. Poprzez zastosowanie różnych narzędzi i technik, pozwala na dokładniejszą i obiektywną ocenę umiejętności, kompetencji i cech osobowościowych. Wprowadzenie tej metody do procesów rekrutacyjnych pozwala firmom na zatrudnienie pracowników, którzy rzeczywiście pasują do wymagań stanowiska i organizacji, co później może przełożyć się na zmniejszenie wskaźnika w takim zjawisku jak fluktuacja kadr.