Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Przygarnij przedsiębiorcę lub wyjedź zdobyć doświadczenie

Przygarnij przedsiębiorcę lub wyjedź zdobyć doświadczenie

Program Erasmus jest głównie kojarzony ze studenckimi wyjazdami za granicę, poznawaniem świata i dużą przygodą w młodym wieku. Warto wiedzieć, że program Erasmus jest również organizowany dla przedsiębiorców.

Erasmus for Young Entrepreneurs to program sponsorowany przez Unię Europejską i polega dokładnie na tym samym, co jego akademicka odmiana. Młodzi przedsiębiorcy jeżdżą do różnych krajów, gdzie odbywają praktyki w małych firmach, w których zdobywają pierwsze doświadczenie w prowadzeniu biznesu od starszych managerów.

Obustronne korzyści

Dla młodych przedsiębiorców nie ma nic cenniejszego niż możliwość zdobywania doświadczenia w praktyce. Przyglądając się działaniu zagranicznej firmy może on poznać, jak wygląda dany rynek, przepisy prawne i kultura organizacyjna. To bardzo ułatwi przyszłe nawiązanie relacji biznesowych z przedsiębiorcami z tego państwa. Początkujący biznesmeni biorący udział w Erasmusie mogą nauczyć się wielu przydatnych rzeczy od swoich starszych managerów. Na dodatek można w ten sposób podszkolić swoje umiejętności językowe.

Do programu zapraszani są także przedsiębiorcy, którzy prowadzą już firmy, są doświadczeni i mogliby przyjąć pod swoje skrzydła początkujących managerów. Taka wymiana może przynieść wiele korzyści biznesowych, nie tylko satysfakcję z nauczenia kogoś przedsiębiorczości i możliwość dzielenie się swoja wiedzą. Przede wszystkim firma zyskuje młodego, pełnego zapału managera, który może mieć wiele różnych ciekawych pomysłów. Taka osoba nie tylko spojrzy na firmę obiektywnym okiem, ale również może podpowiedzieć nowe, nieznane rozwiązania. Młody przedsiębiorca z zagranicy to również inwestycja i dobry kontakt na przyszłość. Przedsiębiorcy, którzy zamierzają zadebiutować na innych światowych rynkach będą mieli dobre źródło informacji o sytuacji za granicą.

Erasmus w pigułce

Młodzi przedsiębiorcy oraz managerowie prowadzący biznes mogą zgłosić się do programu za pomocą odpowiedniej wersji formularza zgłoszeniowego. Warto przygotować swoje CV, list motywacyjny i biznes plan (w przypadku młodych przedsiębiorców). Wcześniej dobrze też sprawdzić listę lokalnych punktów kontaktowych, które występują w krajach biorących udział w programie. To z nimi należy się kontaktować w sprawie umawiania szczegółów.

Pobyt u przedsiębiorcy trwa od jednego do sześciu miesięcy i jest częściowo finansowy przez Komisję Europejską.

Dodaj komentarz