Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Absencja i fluktuacja bez tajemnic – dołacz do badania manaHR!

Absencja i fluktuacja bez tajemnic – dołacz do badania manaHR!

manaHR jest firmą kojarzoną głównie z kwestiami dotyczącymi systemu wynagrodzeń, gdyż przygotowuje najbardziej rzetelne raporty płacowe w Polsce. Jednak zakres działalności tej firmy jest dużo szerszy, ponieważ zajmuje się ona także innymi zagadnieniami z obszaru HR. Między innymi, chcąc zapewnić jak najlepsze narzędzia swoim klientom, od kilku lat specjaliści z manaHR przeprowadzają również badania fluktuacji i absencji pracowniczej.

Niepokojąca nieobecność

Niezależnie od tego jaka jest przyczyna absencji pracowniczej, to fakt, że obowiązki przydzielone do pewnego stanowiska nie są realizowane zgodnie z założeniami, zawsze jest niepokojący. Oczywiście pracownicy mają prawo do urlopów, które są odpowiednio zaplanowane, żeby zminimalizować nieciągłości w działalności firmy. Mają także prawo do zwolnień chorobowych, które jednak są znacznie trudniejsze do harmonijnego wkomponowania w życie firmy, ponieważ, poza nielicznymi przypadkami zaplanowanych zabiegów, z reguły bywają nagłe i niezapowiedziane. Powodów nieobecności może być oczywiście więcej jak np. niestawienie się pracownika na stanowisku pracy bez wyjaśnień. Z perspektywy planowania pracy firmy, gdy informacja o nieobecność przychodzi z dnia na dzień albo co gorsza pracownik się nie pojawia i nie daje znać, nie ma chyba bardziej frustrującej rzeczy. Dodatkowo mamy także problem rotacji kadrowej, co również pozostawia pewną grupę zadań nie przydzieloną do czasu udanej rekrutacji pracowników.

Badania absencji i fluktuacji pracowniczej manaHR

Pierwsza edycja badania miała miejsce w 2017 roku, podsumowując rok poprzedni. Ponieważ było edycją pilotażową, to skupiało się na województwie dolnośląskim, a specjaliści z manaHR pracowali na danych zebranych z 51 firmach z tego regionu. Edycja odbywająca się w 2018 roku objęła już 190 firm z całej Polski. Dane pochodzą bezpośrednio z działów zarządzania zasobami ludzkimi, więc są jak najbardziej rzetelne. W tym roku badania potrwają do końca marca, a wyniki będą dostępne już w kwietniu!

Co kryje się w danych?

Badanie poza samym określeniem współczynnika fluktuacji i absencji sprawdza także kwestie związane z odejściami pracowników, czyli exit interview oraz jego wyniki. Dodatkowymi pytaniami są metody wprowadzane w celu ograniczenia rotacji i absencji, jak na przykład premie stażowe, czy absencyjne.

Niska cena za bezcenną wiedzę

By przystąpić do badań, należy przygotować wykaz pracowników, którzy opuścili organizację, a także listę nieobecności. Warto także podzielić pracowników na grupy pracowników fizycznych, umysłowych i menedżerów. To wszystko przekazuje się specjalistom z manaHR za pomocą wygodnego formularza online. Dzięki uczestnictwu w badaniu można uzyskać dostęp do wyników badań, które stanowią najbardziej rzetelną metodę porównania z obrazem rynku. Dają również możliwość oceny, czy zjawiska rotacji i absencji zachodzące w firmie są częścią aktualnej kultury pracy, czy może jest to wynik jakichś lokalnych problemów, nad którymi należy popracować. Wiedza ta pozwoli znacznie usprawnić działalność organizacji i zmniejszyć koszty związane z ciągłym brakiem pracowników.

Dodaj komentarz