Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Dlaczego pracownicy odchodzą?

Dlaczego pracownicy odchodzą?

Na rynku pracownika pracodawcy nie mają lekko. Rąk do pracy brakuje, a utrzymanie kadr na zadowalającym poziomie spędza sen z powiek właścicieli i menedżerów. Nic dziwnego, skoro bezrobocie w naszym kraju systematycznie spada i wynosi aktualnie jedynie 5% (5 lat temu było to 13%). Mamy więc do czynienia z sytuacją, gdy pracownicy ochoczo myślą o “skoku w bok”, a porzucane firmy zastanawiają sią, jak z sobie z tą sytuacją radzić.

Kto najczęściej odchodzi i z jakiego powodu?

Według specjalistów z firmy manaHR problem jest istotny, a pracę najczęściej zmieniają osoby poniżej 25 roku życia. Ich podejście do pracodawców jest diametralnie inne niż jeszcze kilkanaście lat temu. Praca w jednym miejscu to smutna konieczność i nuda… Również rynek pracy przychylnym okiem patrzy na osoby, które zbyt długo pracują w jednej firmie. To wszystko sprzyja fluktuacji, a organizacje świadome i rozumiejące to zjawiska robią wszystko, żeby kontrolować jej poziom.

Wspomniana fluktuacja to nic innego, jak wskaźnik określający liczbę osób, które odeszły z naszej firmy w skali roku. Oblicza się go prosto – wystarczy podzielić liczbę osób, które odeszły przez liczbę pozostałych pracowników.

Jeśli wiesz, możesz zapobiegać

Jak łatwo się domyśleć wysoki wskaźnik to problemy dla przedsiębiorstwa. Nie każdego specjalistę można łatwo i szybko zastąpić, a jeśli już generuje to często spore koszty związane z długotrwałą rekrutacją. Dodatkowe luki w strukturach firmy i ewentualna delegacja obowiązków na pozostałych nie sprzyja zespołowi, jako całości.

Warto zastanowić się nad powodami, dla których ludzie zmieniają pracę. Specjaliści z manaHR zebrali takie dane i ujawnili dość szokujący fakt – aż 63,7% firm nie zna powodu odejścia swoich pracowników! Każdy pracodawca, który chce walczyć z dużą fluktuacją powinien absolutnie posiadać takie informacje.  W tym celu wystarczy przeprowadzenie prostego exit interview. Nie dość, że uzyska cenną informację zwrotną, to wywże pozytywne “ostatnie wrażenie” i nie zamknie w przyszłości drogi powrotnej. Z najczęstszych powodów zmiany pracy można wymienić: względy osobiste (9,9%); wysokość wynagrodzenia (8,5%); brak możliwości rozwoju (1,3%); ale też przejście na emeryturę (4,6%), wygaśnięcie stosunku pracy (4,2%).

Specjalistyczne firmy od wielu lat prowadzą badania fluktuacji i absencji pracowniczej, a ich wyniki są dostępne dla uczestniczących w badaniu firm. Warto dodać, że zawarte w raportach informacje są miarodajne i realne, bo pochodzą bezpośrednio od organizacji i ich działów personalnych.

Dodaj komentarz