Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Wykorzystanie lean management w przedsiębiorstwie

Wykorzystanie lean management w przedsiębiorstwie

Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy jakie szczegóły mogą wpływać na niestabilność finansową firmy. W dobie najnowszych technologii firmy z wieloletnią tradycją, zwłaszcza te, które powstawały przed dobą internetu, często nie mogą się odnaleźć. Tymczasem marnowanie materiałów i innych zasobów, może doprowadzić firmę nawet do bankructwa.  Jak to ogarnąć?

Czym jest lean management?

Lean management to praktyka, dzięki której możemy zaoszczędzić w przedsiębiorstwie wiele zasobów. Co może się marnować w firmie? Marnowaniem przestrzeni jest na przykąłd zamontowanie linii produkcyjnej daleko od magazynu, czy też nie wykorzystywanie wszystkich dostępnych narzędzi. Praktyka lean management, to wdrażanie postaw, które pozwolą utrzymać lub poprawić efektywność całego przedsiębiorstwa. Polega również na pełnym szacunku traktowaniu swoich pracowników, w tym na należytym wykorzystywaniu ich potencjału i kompetencji.

Co może zyskać firma?

Strategię tę należy wdrożyć na stałe, ponieważ w wymiarze krótkotrwałym może nie przynosić satysfakcjonujących korzyści. Wdrożone zmiany nie będą działać od razu, dlatego powinno się być cierpliwym, czekając na efekty. Wprowadzanie pewnych nowych standardów w firmie, wpłynie na nią w pozytywny sposób w oczach klientów. Zmiany nie tylko zaowocują lepszą kondycją finansową, ale sprawią, że wizerunek naszej firmy w oczach klienta będzie bardziej profesjonalny. 

Filozofia zarządzania

Lean management, to nie tylko strategia, ale przede wszystkim cała filozofia zarządzania, którą firma może uważać za swoją osobistą. Jest to dobre rozwiązanie bez względu na wielkość przedsiębiorstwa. Nieważne, czy jest małe, duże czy średnie. Lean management pomoże zmniejszyć zasoby ludzkie czy też surowcowe, przy czym wygenerują one identyczne korzyści. Dobrym pomysłem przed wdrożeniem takich działań jest kontakt ze specjalistą, bądź skorzystanie z fachowej literatury.

 

Dodaj komentarz