Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Języki obce a wynagrodzenia

Języki obce a wynagrodzenia

Wszyscy znają powiedzenie “myśl globalnie, działaj lokalnie”. Nie inaczej jest w biznesie, gdzie otwarcie się na globalne rynki znacząco zwiększa liczbę Klientów i szanse na sukces. Oczywiście, aby sprostać wymaganiom międzynarodowych kontrahentów konieczne jest spełnienie jednego bardzo ważnego warunku. Jak się łatwo domyśleć, chodzi o znajomość języków obcych. W związku z tym w naszej firmie pracownicy znający obce języki będą na wagę złota. 

Połączenie kompetencji ze znajomością języków

W Polsce od wielu już lat najpopularniejszym językiem obcym jest język angielski. Kolejne to języki naszych europejskich sąsiadów, czyli niemiecki, francuski, hiszpański, włoski i rosyjski. Widać tutaj bliskość geograficzną i łatwo doszukać się korelacji z biznesem. Dużo mniejszą popularnością cieszą się pozostałe języki europejskie (np. szwedzki, węgierski, grecki). Gdy wyjdziemy poza nasz kontynent, to Polacy mogą pochwalić się również znajomością chińskiego, japońskiego, koreańskiego oraz arabskiego.

Warto pamiętać, że praca w danym języku to nie jedynie prosta obsługa Klienta, czy też niesławny telemarketing. Oprócz tego, a może przede wszystkim, należy posiadać też pełne kwalifikacje i umiejętności wymagane na danym stanowisku. W związku z tym czasami rekrutacja pracownika łączącego znajomość potrzebnego języka z doświadczeniem na danym stanowisku graniczy z cudem. 

Badanie manaHR

Dlatego też kolejna edycja badania Raport Płacowy przygotowywanego przez ekspertów z manaHR obejmuje wynagrodzenia w centrach SSC/BPO ujęte pod kątem znajomości języków obcych. Poprzednia edycja takiego zestawienia obejmowała aż 40 dużych firm, z których można wymienić Alexander Mann Solutions Poland, Capita Polska, Heineken Global Shared Services, QVC Poland Global Services, Upm-Kymmene. Agnieszka Hetmańczyk – Konsultanta oraz opiekuna Małopolski i branży SSC/BPO z manaHR twierdzi: 

Popyt na znajomość języków obcych na rynku pracy nie maleje. Szczególnie dotyczy to firm z branży SSC/BPO, dostarczających usługi klientom międzynarodowym. W październiku zeszłego roku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów, po raz pierwszy poszerzyliśmy Raport dla Centrów Usług Wspólnych o dane dotyczące wynagradzania za znajomość języków obcych. Badanie to cieszyło się dużą popularnością i było zwieńczone spotkaniem podsumowującym, na którym wspólnie z Uczestnikami badania ustaliliśmy dalszy plan działania. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do kontaktu – chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Kolejna edycja i kolejne wyniki oraz raporty płacowe będą dostępne już w lipcu bieżącego roku. Jak się łatwo domyśleć, obejmą również zawirowania związane z pandemią koronawirusa. Warto więc do nich sięgnąć i być na bieżąco!

Dodaj komentarz