Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Pierwsza fala kryzysu – jak firmy sobie z nią poradziły?

Pierwsza fala kryzysu – jak firmy sobie z nią poradziły?

Pojawienie się koronawirusa SARS-CoV-2 i wiążąca się z nim światowa pandemia wstrząsnęła globalną gospodarką. W pierwszej fazie przez media przewinęło się wiele informacji o fali masowych zwolnień czy redukcji wynagrodzeń. Jednak po kilku miesiącach widać, że kryzys nie jest tak głęboki, jak się obawiano. Jak jest naprawdę? 

Suplement do najnowszego Raportu Płacowego manaHR

Lipcowe wydanie Raportu Płacowego firmy manaHR jest szczególne. Poza standardowymi bowiem elementami takimi jak wynagrodzenia obowiązujące na rynku, benefity i podwyżki pojawił się w nim również suplement omawiający zachowanie przedsiębiorstw w obliczu panującego kryzysu. Dane obejmują rozkład procentowy organizacji decydujących się na poszczególne działania: wstrzymanie rekrutacji pracowników, redukcję zatrudnienia, obniżenie wynagrodzeń, zmiany w dodatkach pozapłacowych, zmniejszenie wymiaru czasu pracy itp. 

Starsza Konsultantka w manaHR, Martyna Ratusznik podsumowuje prace nad Raportem w następujący sposób: 

Ostatnie miesiące nie były proste dla naszych Klientów. Przejście pracowników na tryb pracy zdalnej, przełożenie procesów podwyżkowych, masa różnych formalności związanych z obecną sytuacją – można by długo wymieniać. Pomimo wielu przeciwności udało nam się wspólnie z Klientami zamknąć kolejną edycję badania Raport Płacowy. W tej edycji badania, oprócz standardowej aktualizacji danych płacowych, prosiliśmy naszych Klientów również o uzupełnienie dodatkowego formularza związanego właśnie z działaniami, jakie podjęły firmy w dobie pandemii. Przedstawiciele biznesu w Polsce są ciekawi, jak inne podmioty radzą sobie w obecnej sytuacji – sami często zwracali się do nas z takimi pytaniami – dzięki czemu chętnie zaangażowali się  w rozszerzenie badania i udzielali odpowiedzi na zadane przez nas pytania. To umożliwiło nam zebrać niezwykle przydatne dane o sytuacji firm w Polsce (pod kątem budżetu wynagrodzeń). Mamy nadzieję, że udostępnione niebawem dane pomogą Klientom porównać swoją sytuację do innych organizacji z rynku i na tej podstawie zastanowić się, co dalej.  

Dlaczego warto?

Analiza dodatku do lipcowej edycji Raportu Płacowego może przynieść przedsiębiorstwu szereg korzyści. Przede wszystkim, opierając się na rzetelnych, rynkowych informacjach, firma będzie w stanie opracować odpowiedni plan działań oraz długofalową strategię. To zaś w konsekwencji pozwoli być o krok przed konkurencją. 

Mimo pozornie opanowanej sytuacji w Europie, nie można powiedzieć, że pandemia wygasa. Należy liczyć się z możliwością pojawienia się drugiej fali wraz z nadejściem jesieni. Niesie to ze sobą ryzyko pogłębienia obecnego kryzysu. Korzystając z Raportu manaHR, zyskuje się szansę odpowiedniego przygotowania do przewidywanych trudności w gospodarce. 

Dodaj komentarz