Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Raporty Płacowe – który wybrać?

Raporty Płacowe – który wybrać?

Eksperci z krakowskiej firmy manaHR od przeprowadzają badania wynagrodzeń i na ich podstawie cztery razy w roku wydają Raporty Płacowe. Obejmują one kilkadziesiąt zestawień dostosowanych do różnorodnych potrzeb klientów. Jak odnaleźć się w gąszczu analiz i wybrać opracowanie najlepiej pasujące do naszego przedsiębiorstwa?

Raporty Płacowe – rodzaje

Największy raport manaHR, czyli Raport Ogólnopolski, nie jest jedynym zestawieniem tworzonym przez tę firmę, gdyż poza nim mamy do wyboru jeszcze kilkanaście innych analiz. Dzielą się one na następujące grupy: Raporty Branżowe, Raporty Regionalne i Raporty Mikroregionalne. Pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, obejmują poszczególne sektory (np. produkcja, motoryzacja, FMCG, logistyka, SSC/BPO/IT). Kolejne dotyczą konkretnych województw, a ostatnie – specyficznych obszarów w Polsce, które różnią się od ogólnego rynku pracy. By w tym szerokim wachlarzu możliwości znaleźć produkt idealnie dopasowany do naszych potrzeb, warto zacząć od zdefiniowania rynku, do którego chcemy porównać wynagrodzenia.

Poziom stanowiska kluczowym kryterium 

Przy wyborze Raportu Płacowego specjaliści z manaHR zalecają przyjęcie odpowiedniego punktu odniesienia dla poszczególnych grup stanowisk. Jak bowiem wiadomo, specyfika rynku, wynagrodzeń, czy np. mobilności pracowników różni się w zależności od poziomu stanowiska. Doskonale ilustruje to poniższa infografika:

Jak możemy zauważyć, wynagrodzenia kadry zarządzającej najlepiej odnosić się do danych ogólnopolskich. Wynika to przede wszystkim z wysokiej mobilności tej grupy pracowników. Są oni gotowi nie tylko daleko dojeżdżać, ale też chętnie zmieniają miejsce zamieszkania ze względu na pracę. Dlatego też rekrutacja pracowników wyższego szczebla wiąże się z konkurowaniem o nich z organizacjami z całego kraju. Innym powodem wyboru Raportu Ogólnopolskiego w tym przypadku jest też stosunkowo niska liczba wakatów, a dla właściwego porównania wynagrodzeń potrzebujemy odpowiedniej próby.

Z kolei, kiedy chcemy sprawdzić stawki dla wysokiej klasy specjalistów, najlepiej sięgnąć po Raport Branżowy. Eksperci posiadają bowiem wiedzę i umiejętności z wąskiej dziedziny, specyficzne dla konkretnej branży. A ewentualna zmiana pracy w przypadku specjalistów również odbywa się z reguły w ramach danego sektora.

Jeszcze inaczej wygląda sytuacja w przypadku pracowników fizycznych. Tutaj warto porównywać wynagrodzenia w wąskim obszarze, gdyż nie jest to grupa, która fluktuuje po całym kraju. Zmiana zatrudnienia odbywa się najczęściej w rejonie miejsca zamieszkania. Dlatego też przy ustalaniu stawek dla blue collars zaleca się skorzystanie z Raportu Regionalnego lub Mikroregionalnego. 

Dobrze dobrany Raport Płacowy pozwoli opracować poprawny system wynagrodzeń. Chodzi przy tym nie tylko o płace, które będą atrakcyjne dla pracowników, ale także przyjazne dla budżetu przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz