Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Skuteczne metody oceny kandydatów

Skuteczne metody oceny kandydatów

Rekrutacja pracowników to kluczowy proces w życiu każdej firmy. Wybór odpowiednich kandydatów ma ogromne znaczenie dla rozwoju przedsiębiorstwa. Dlatego właściwe metody oceny kandydatów są niezwykle istotne. W procesie wyboru odpowiednich osób można wykorzystać różne sposoby.

Metody oceny kandydatów

Pierwszą z metod jest analiza CV i listu motywacyjnego. Pozwala pracodawcy (lub agencji rekrutacyjnej) na zapoznanie się z podstawowymi informacjami o kandydacie. Mogą to być np. wykształcenie czy jego doświadczenie zawodowe.

Kiedy już wybierzemy kandydata, musimy z nim porozmawiać. Rozmowa kwalifikacyjna jest zdecydowanie najpopularniejszym modelem. Pozwala ona firmie na uzyskanie bezpośredniej informacji o kandydacie i jego umiejętnościach interpersonalnych. Wcześniej należy przygotować sobie list pytań, które pozwolą na ocenę osoby pod kątem wymagań stanowiska. Warto również zadbać o to, aby rozmowa była prowadzona w sposób profesjonalny i przyjazny.

Ciekawą opcją mogą być testy psychologiczne, które pozwalają na ocenę predyspozycji i osobowości kandydata. Wykorzystajmy je więc, by sprawdzić, czy człowiek ma odpowiednie predyspozycje do pracy na danym stanowisku (np. odporność na stres). Istotne jest, by wyniki testów psychologicznych były interpretowane przez specjalistę. Możesz o pomoc zwrócić się do takich jednostek jak doradztwo personalne lub agencja rekrutacyjna.

Bardzo ciekawą opcją na weryfikację umiejętności drugiej strony w procesie rekrutacji pracowników jest też assessment centre. Ta technika pozwala na uzyskanie kompleksowej oceny kandydata pod kątem jego kwalifikacji, umiejętności i osobowości. Wszystko dzięki przetestowaniu ich w praktyce.

Jak nie przestrzelić wynagrodzenia?

Ważnym pytaniem w procesie rekrutacji jest wysokość wynagrodzenia dla nowo zatrudnionego pracownika. Powinniśmy zapytać kandydata o jego oczekiwania, ale przede wszystkim przed przystąpieniem do procesu sami powinniśmy wiedzieć ile chcemy i możemy zapłacić. Skąd czerpać informacje? Możliwości jest kilka. Zaczynając od portali związanych z rekrutowaniem i ogłoszeniami, przechodząc przez dane GUSu, a kończąc na oparciu się o dane od samych przedsiębiorców, czyli te z raportów płacowych.

Jak dokonać wyboru?

To, na jaką metodę się zdecydujemy, zależne jest od specyfiki stanowiska, na które jest prowadzona rekrutacja. Ważne jest również, aby metody były dostosowane do potrzeb pracodawcy. Firma powinien określić, jakie cechy i umiejętności są dla niej najważniejsze, a następnie dobrać odpowiednie metody oceny.

Jeśli chcemy się dowiedzieć z kolei, jak nasi ludzie oceniają proces rekrutacji polecamy, by przeprowadzić badanie satysfakcji pracowników. Wskaże nam ono, które obszary musimy poprawić. Warto też przy analizie oceny okresowej pracowników zastanowić się, jak nasz proces rekrutacji przekłada się na wyniki uzyskiwane przez ludzi.

Dodaj komentarz