Każdy chciałby zarabiać więcej – pytanie tylko jak to zrobić? Niektóre zawody obrosły legendami dotyczącymi wysokich pensji – lekarz, programista, pilot, itd. Tymczasem są jeszcze inne stanowiska, na których można zarobić sporo powyżej średniej krajowej.
Managerem być
Jak się okazuje dobrą płacę znajdziemy wśród managerów i kadry zarządzającej. Oczywiście nie każdy może zostać prezesem dużej firmy albo członkiem zarządu. Dużo łatwiej objąć managerskie stanowiska, czy zostać dyrektorem. Ci ostatni mają realny wpływ na strategię konkretnego działu, którym zarządzają. Mają moc decyzyjną i dużo zależy och nich samych – dotyczy to też decyzji personalnych i kadrowych. Należy przy tym pamiętać, że ze stanowiskiem dyrektorskim wiąże się jednak duży stres i odpowiedzialność. Zarząd nie wybacza błędów i zawsze będzie oczekiwał wyników. Kierownicy z kolei znajdują się w hierarchii organizacyjnej pod dyrektorami. Nie odpowiadają z założenia za strategię, ale kierują mniejszymi jednostkami i zespołami, realizując konkretne cele i projekty.
Dyrektor dyrektorowi nie równy
Rozpatrując wynagrodzenia obu tych grup, warto zasięgnąć opinii eksperta. Katarzyna Gromek Starszy Konsultant w firmie manaHR tworzącej raporty płacowe komentuje:
Porównując wynagrodzenia dla kierowników lub dyrektorów, musimy mieć na uwadze, że nazwa stanowiska występująca w organizacji wcale nie musi się wiązać z idącymi za tym obowiązkami jak strategiczne zarządzanie pionem czy też zespołem. Nazewnictwo w organizacjach może być poukładane i oddające funkcje pracownika, jednak nierzadko spotykamy się z sytuacją, że nazwa jest np. czysto wizerunkowa lub w firmie nie uporządkowano nomenklatury po zmianach.
Generalnie im większa odpowiedzialność tym wyższe wynagrodzenie. Wraz z zakresem obowiązków i poziomem wynagrodzeń rośnie też zazwyczaj liczba podwładnych. Trudno oczekiwać, żeby osoba zarządzająca 10 osobami zarabiała tyle, co dyrektor z setką pracowników. Ważne też kim się zarządza – inaczej wygląda sytuacja np. przy kierowaniu zespołem produkcji, a inna w przypadku kierowania zespołem programistów.
Pensje managementu średniego i wyższego szczebla zależą od wielu czynników. To, co możemy o nich powiedzieć na pewno to to, że często wielokrotnie przewyższają średnie wynagrodzenie. Nic więc dziwnego, że wielu specjalistów marzy o awansie na stanowisko managerskie. Należy tylko pamiętać, że w parze z przywilejami i wysokimi zarobkami idzie też większa odpowiedzialność, nie tylko za realizowane projekty, ale też za podległych nam ludzi. Nie wszyscy posiadają też odpowiednie kompetencje, by zarządzać.