Rekrutacja pracowników i zapewnienie organizacji “świeżej krwi” leżu u podstaw sprawnego zarządzania kadrami. Z jednej strony jest to wyścig z czasem, a z drugiej chęć zgarnięcia z rynku najlepszych specjalistów. Niestety praktyka dowodzi, że pośpiech nie sprzyja skutecznej rekrutacji. Badania wskazująnawet, że aż 38% z zatrudnionych w przyspieszonym procesie pracowników, nie spełnia oczekiwań organizacji i po krótkim czasie opuszcza firmę.
Przyczyną takiego stanu rzeczy jest chęć oszczędzenia na procesie pozyskiwania pracowników. Jak się potem okazuje – pozorne oszczędności prowadzą do zwiększonych kosztów. Dlatego rekrutację pracowników należałoby postrzegać ją jako rodzaj inwestycji, która zwróci się za jakiś czas. Dobrze zrekrutowany pracownik, to pracownik efektywny i budujący wraz z innymi sukces firmy. A takiego nie da się odnaleźć tanio i w pośpiechu.
Skutecznie, czyli jak?
W tym momencie warto sobie zadać pytanie, czym jest skuteczna rekrutacja? Przede wszystkim jej efektem powinno być znalezienie odpowiedniego człowieka na dane stanowisko. Kandydata, który spełnia 100% oczekiwań. Skrócimy wtedy czas potrzebny na wdrożenie takiej osoby. Tym samym obniżymy też koszty onboardingu i sprawniej włączymy pracownika w procesy firmowe generujące zyski. Dobrze zrekrutowany człowiek będzie też mógł wnieść sporo do naszej organizacji. Może m.in. zwiększyć kreatywność zespołu, reprezentować nowy punkt widzenia, dawać dobry feedback. Reasumując, właściwa osoba od pierwszego dnia będzie zaangażowana, produktywna i zmotywowana do pracy i rozwijania swoich kompetencji.
Jak więc radzić sobie i nie wpaść w pułapkę złej rekrutacji? Warto tutaj posłuchać ekspertki z krakowskiej firmy rekrutacyjnej Advisory Group TEST Human Resources – Justyny Drabik (HR Senior Project Manager):
Aby mieć pewność, że wybierzemy odpowiedniego kandydata, musimy mieć wcześniej przygotowany plan rekrutacji pracowników wraz z dokładnym wyszczególnieniem, jakiej osoby poszukujemy (zarówno pod względem kompetencji miękkich, jak i twardych). Zastanówmy się też, jakie są nasze wartości oraz kultura organizacyjna, oraz jaki człowiek posiadający, jakie cechy może się w takim środowisku najlepiej odnaleźć. Z wyprzedzeniem zaplanujmy również pytania mające sprawdzić motywację kandydata. Podczas spotkań bądźmy wyczuleni na każdą, nawet najmniejszą wątpliwość.
Tutaj dochodzimy do sedna sprawy – do skutecznej rekrutacji najlepiej zatrudnić profesjonalistów. Fachowa agencja rekrutacyjna da nam gwarancję wyboru spośród wartościowych kandydatów i wykluczy przypadkowe osoby niespełniające oczekiwań. Eksperci zadbają o znalezienie osób, których zaspokoją oferowane przez nas wynagrodzenia, będą wpisywać się w kulturę naszej organizacji i wykażą się też odpowiednią motywacją. Pomogą nam również w podjęciu decyzji o zatrudnieniu i ostatecznych negocjacjach. Profesjonalna agencja rekrutacyjna będzie nieocenionym wsparciem podczas wszystkich procesów składających się na rekrutację.