Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Agencja rekrutacyjna czy własny HR? Którą rekrutację wybrać?

Agencja rekrutacyjna czy własny HR? Którą rekrutację wybrać?

Proces jakim jest rekrutacja pracowników to nieodłączna część rozwoju każdej firmy. Kluczowe jest, aby znaleźć najlepszych kandydatów, którzy pomogą organizacji osiągnąć cele. Jednak jednym z pierwszych naszych wyborów jest decyzja o tym, czy korzystać z usług firmy tj. agencja rekrutacyjna, czy też z mocy własnego HRu.

Agencja Rekrutacyjna

Firmy konsultingowe specjalizujące się w rekrutacji pracowników to nasza pierwsza opcja. Dzięki temu, że zatrudniają one specjalistów w dziedzinie pozyskiwania kandydatów, ich doświadczenie i umiejętności są duże. Poprzez to, że mają dostęp do bazy danych kandydatów, z którymi pracowali już wcześniej, są w stanie działać szybko i sprawienie. Dodatkowo możesz u nich uzyskać też wsparcie w zakresie np. audytu personalnego, czy też tworzenia strategii na rekrutację. Paradoksalnie współpraca z agencją rekrutacyjną pozwoli Ci na zaoszczędzenie dużej ilości czasu. Minusem jest jednak zdecydowanie to, że jako organizacja nie masz pełnej kontroli nad całym przebiegiem procesu. Jest to również usługa, która nie jest najtańsza.

Własny dział HR

W przypadku zlecenia rekrutacji Twojemu działowi HR możesz w pełni dostosować proces do Twoich potrzeb. Mamy tez pełną kontrolę nad całym procesem. Dzięki np. badaniom satysfakcji pracowników, Twój HR wie, na co powinien zwrócić uwagę, tak by kandydaci byli zadowoleni z udziału w procesie. Jeśli jednak HR nie ma doświadczenia w rekrutacji pracowników może nie wykonać tego działania poprawnie. Dodatkowo w przypadku braku odpowiedniej bazy kandydatów proces może długo trwać.

Wybór zależy od Twoich potrzeb

Ostateczny wybór między agencją rekrutacyjną a własnym działem HR zależy od indywidualnych potrzeb firmy. Jeśli organizacja ma skomplikowane procesy rekrutacji lub potrzebujesz specjalistycznej wiedzy, wtedy agencja rekrutacyjna może być lepszym rozwiązaniem. To samo tyczy się konieczności osiągnięcia szybkich rezultatów. W przypadku jednak, gdy kultura organizacyjna jest kluczowym elementem rekrutacji, własny dział HR może być lepszym wyborem, który pozwoli w przyszłości uniknąć m.in. takiego zjawiska jak fluktuacja pracowników.

Dodaj komentarz