Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Sposoby na benefity tanim kosztem

Sposoby na benefity tanim kosztem

benefity motywacjaWspółcześnie coraz więcej pracowników zwraca uwagę na pozapłacowe środki wynagradzania. Atrakcyjny pracodawca to taki, który oferują coś więcej, niż tylko zarobki na przyzwoitym poziomie. Przedsiębiorcy, by nie stracić wartościowych pracowników podążają za tymi trendami, ale przecież nie każda firma dysponuje odpowiednim budżetem.

W jaki sposób zadbać o nowoczesny system wynagradzania pracowników, by zwiększyć konkurencyjność stanowisk w firmie, a tym samym nie nadwyrężyć budżetu? To pytanie zadają sobie zwłaszcza dyrektorzy i managerowie w przedsiębiorstwach z sektora średnich, małych i mikrofirm. O ile duże korporacje i międzynarodowe organizacje stać na atrakcyjne i zróżnicowane benefity, o tyle firmy z sektora MMŚP muszą raczej martwić się o dopięcie budżetu i częściej szukają cięć niż inwestycji. Są jednak sposoby na to, by tanim kosztem zadbać o swoich podwładnych.

Nowe formy zatrudnienia

Badania rynku pracy wskazują, że współcześnie wynagrodzenie odgrywa mniejszą rolę niż na przykład 10 lat temu. Według najnowszego badania Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich i Systemów Informacyjnych wysokie zarobki znalazły się na ostatnim miejscu w piramidzie potrzeb. Wnioski z raportu „Trendy w rekrutacji w małych i średnich przedsiębiorstwach 2015” są następujące: wśród czynników decydujących o podjęciu pracy pierwsze miejsce zdobyła atmosfera w pracy, a tuż za nią respondenci wskazywali na elastyczne godziny pracy. Umożliwienie pracownikom wybrania godzin pracy, to tylko kwestia drobnej korekty umowy lub zmiany organizacji pracy, co nie wpłynie na koszty zatrudnienia. Niektórzy pracodawcy pozwalają podwładnym przychodzić do pracy między godziną 7 a 10 lub spędzać w pracy 9 godzin dziennie, by w piątek mogli wyjść wcześniej. Innym przykładem narzędzi motywacyjnych jest możliwość pracy zdalnej, czyli wykonywania obowiązków służbowych w domu lub innym miejscu poza siedzibą firmy. Takie formy zatrudnienia są doceniane przez młode osoby oraz rodziców wychowujących dzieci. Z pewnością takie sposoby motywacyjne sprawią, że pracownicy poczują się bardziej komfortowo w naszej firmie.

Rozwój i bezpieczeństwo

Modernizując system motywacji i wynagrodzeń warto również wziąć pod uwagę rozwój pracowników. Z raportu wynika także, że na trzecim miejscu pod względem czynników motywujących do zmiany pracy znalazły się możliwości rozwoju. Dobrym czynnikiem motywacyjnym będzie organizacja szkoleń zawodowych lub personalnych. Kursy i zajęcia podnoszące kwalifikacje pracowników mogą być drogie, ale za to prawo zezwala wliczyć szkolenia w koszty uzyskania przychodu, dzięki czemu zostaniemy zwolnieni z podatku. Warunkiem jest tylko to, iż należy dobrze uzasadnić zależność między podnoszeniem kompetencji a wzrostem przychodów firmy. Inną formą dbania o dobro pracowników są ubezpieczenia grupowe, które również można wliczyć w koszty uzyskania przychodu.

Pracodawcy mogą także zdecydować się na benefity takie jak zniżka na produkty i usługi oferowane przez firmę, obiady pracownicze, karty MultiSport czy służbowy samochód lub telefon. Im bardziej zróżnicowany i dobrze zaprojektowany system wynagradzania pracowników, tym większe zadowolenie z warunków pracy. W ten sposób łatwiej zatrzymamy w naszych szeregach wyspecjalizowanych podwładnych i poprawimy atmosferę w miejscu pracy.

Dodaj komentarz