Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Za mało źle, za dużo też niedobrze – czyli jak wynagradzać pracowników?

Za mało źle, za dużo też niedobrze – czyli jak wynagradzać pracowników?

Coroczne podwyżki związane z inflacją i zmianami na rynku są już dzisiaj dobrą praktyką. Taki proces wymaga jednak od firm właściwego podejścia i odpowiednich przygotowań. Kluczem do sprawiedliwych wynagrodzeń jest porównanie zarobków w naszej organizacji do średniej rynkowej. Nie powinno dopuszczać się do sytuacji, w której nasi pracownicy dostają wynagrodzenie za niskie lub za wysokie. 

Skutki niedoszacowania

Negatywne skutki w wypadku niedoszacowania zarobków powodują poczucie niedowartościowania. Pracownicy są wtedy sfrustrowani, spada ich wydajność, nie wywiązują się z obowiązków, a w konsekwencji są bardziej skłonni do zmiany pracy. W dzisiejszych czasach ludzie są bardzo świadomi własnej wartości i wiedzą, jakie zarobki funkcjonują na rynku.

Skutki przepłacania

Kwestia niskich zarobków jest dość prosta do zrozumienia, ale w wypadku zarobków wyższych nie jest to już takie oczywiste. Istotny jest nasz budżet na wynagrodzenia i łatwo przewidzieć, że płacenie ponad miarę może się skończyć spadkiem rentowności, a nawet bankructwem. Dodatkowo zbyt wysokie kominy pomiędzy stanowiskami spotęgują uczucie niesprawiedliwości. Najgorsza sytuacja ma miejsce, gdy osoby na tych samych stanowiskach zarabiają zupełnie inne pieniądze. Nie ma się co łudzić, pomimo tajemnicy firmowej, ludzie ze sobą rozmawiają i takie różnice wyjdą wcześniej, czy później.

Sposób na sprawiedliwe wynagrodzenia

Jak sobie radzić z problemem podwyżek i tworzeniem systemu wynagrodzeń? Oczywiście obniżanie pensji pracownikom lepiej zarabiającym nie wchodzi w grę. Może się to skończyć tylko w jeden łatwy do przewidzenia sposób – odejściem nierzadko wartościowego pracownika. Wtedy tracimy podwójnie, gdyż na nowo trzeba ponieść koszty rekrutacji. Dużo lepszym sposobem jest porównanie zarobków ze średnią (najlepiej skorzystać z profesjonalnych raportów płacowych) i podniesienie wynagrodzeń zarabiającym najmniej. Koszta takich zmian warto też rozłożyć w czasie, żeby nie obciążać za bardzo naszego budżetu. 

Ważnym aspektem jest też transparentność wynagrodzeń. Jasne zasady pozwalają bowiem unikać nieporozumień, motywują i zachęcają np. do awansu i zwiększania wydajności. Wiele organizacji decyduje się na podawania widełek wynagrodzeń na danych stanowiskach, oferując przy tym podwyżki zrównujące uposażenia do średniej rynkowej. 

Dodaj komentarz