Co zrobić, by pracownicy podchodzili do swoich obowiązków z zaangażowaniem i kreatywnością? Jak przywiązać do siebie zatrudnionych i sprawić, by najlepsi specjaliści chcieli dla nas pracować? Należy zadbać o pracowników, bo sami tego oczekują.
Pod koniec stycznia Joe Biden odwiedził odbywające się w Davos Światowe Forum Ekonomiczne. Wiceprezydent USA odniósł się do interesów pracowników i zaapelował, by mieć na uwadze również ich dobro, a nie tylko dobro akcjonariuszy.
Oczekują tego sami pracownicy, nawet kosztem zarobków. Według „Business Insider” 80 proc. aktywnych zawodowo osób twierdzi, że bardziej wolałoby otrzymać dodatkowe bonusy lub więcej wolnego czasu niż podwyżkę wynagrodzenia. Dla 57 proc. kwestia, czy pracodawca oferuje dodatki i nagrody jest decydująca w wyborze nowego miejsca zatrudnienia.
Dodatki, bonusy i relaks
Pracodawcy spośród dodatków pozapłacowych chętnie przyznają więcej czasu wolnego. W WWF pozwalają na przykład nie przychodzić do pracy w co drugi piątek. Wolny dzień jest nazywany „Panda Fridays” od zwierzątka znajdującego się w logo. Epic Systems Corporation, dostawca systemów IT, docenia pracowników o dłuższym stażu. Kto przepracuje w firmie więcej niż 5 lat, ma do wykorzystania dodatkowy miesiąc płatnego urlopu. Airbnb, firma specjalizująca się w rezerwacji noclegów online, również troszczy się o podwładnych. Pracownicy mogą podróżować po całym świecie praktycznie za darmo. Otrzymują bon w wysokości 2 tys. dol. do wykorzystania na podróż marzeń, a noclegi załatwia im firma, w której pracują.
500+ się nie umywa
Duże firmy z branży nowych technologii potrafią zadbać nawet o młodych rodziców, w czym są o wiele bardziej skuteczne niż rządowe programy. Jak podaje tvn24bis.pl w firmie Spotify zajmującej się streamingiem muzyki pracownicy, którzy zostali rodzicami mają do wykorzystania pół roku urlopu rodzicielskiego. Oczywiście płatnego. Po powrocie mogą zaś liczyć na elastyczne godziny pracy przez miesiąc. W Facebooku osoby, którym urodzi się każde, nowe dziecko otrzymują… 4 tys. dol. premii. O rodziców dba się również w innym portalu społecznościowym. Pracownicy Pinteresta, którym urodzi się potomstwo mogą liczyć na trzy miesiące urlopu rodzicielskiego oraz dodatkowy miesiąc pracy w niepełnym wymiarze godzin. Mają zapewnione także szkolenia pomagające im powrócić do pełnienia obowiązków.
Ciekawe jest to, że w firmach, w których w większości pracują młodzi ludzie z pokolenia nastawionego na karierę i samorealizację dba się o młodych rodziców. Widać więc, że pewne aspekty ludzkiego życia są ponadczasowe. Nawet jeśli tradycyjne modele życia podobno zanikają.
Dbanie o dobro pracowników przekłada się na ich większe przywiązanie do marki, satysfakcję i motywację do pełnienia obowiązków. Równanie jest proste: Zadbany pracownik = szczęśliwy pracownik = efektywny pracownik.