Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Zarządzanie trzeciego stopnia

Zarządzanie trzeciego stopnia

Kim jest zwinny przywódca? W branży IT wiedzą to już od dawna. Zarządzanie projektem zostało wzbogacone o nową technikę, polegającym na całkowicie innym podejściu do przywództwa i traktowaniu pracowników jako zespołów. Czy typowo produkcyjny sposób zarządzania sprawdzi się także w innych branżach?

Zwinnie i efektywnie

Agile Project Management to nowoczesne forma zarządzania projektem. Najlepiej metody zwinne (Agile) wyjaśnić tam, gdzie były stosowane najczęściej, czyli na podstawie tworzenia oprogramowania.

  1. Firma dostarczająca oprogramowanie dedykowane ma za zadanie stworzyć w określonym czasie aplikację dla innej organizacji.
  2. Zespół produkcyjny określa cele do wykonania i terminy.
  3. Na każdym spotkaniu podsumowującym kolejny etap pracy – zespół dostarcza gotowe do użycia narzędzie, które jest stopniowo udoskonalane po każdym kolejnym etapie.

Jest to przykład zarządzania typu Scrum w użyciu metod zwinnych. W branży IT pozwala on na szybkie dostarczenie produktu do właściciela. Jest to więc bardzo efektywny sposób na osiągnięcie celów.

Zmiana myślenia

Metody zwinne zostały opracowane przez Jurgena Appelo w podręczniku nowoczesnego zarządzania pt.: Management 3.0. Według tego kursu zarządzania zasobami ludzkimi, project manager musi zmienić podejście do personelu. Odbywa się to poprzez traktowanie organizacji jako zespołów ludzi pracujących nad stworzeniem danego projektu. Manager musi wyznaczyć cele do zdobycia, a potem zaufać samo-organizacji zespołów. Polega to na zorientowaniu na wewnętrzną motywację każdego członka zespołu. Manager przekazuje uprawnienia decyzyjne oraz władze nad projektem grupie ludzi, co sprzyja ich aktywności. Jednak bez zwinnego przywództwa taki zespół może popaść w chaos. Aby się przed tym wybronić należy wyznaczyć ograniczenia i kierunki działania oraz dbać o stały rozwój członków zespołu.

Tak wygląda zarządzanie projektem przyszłości. Zwinny przywódca łączy samodzielność zespołów w pracy nad projektem z zarządzaniem system. W ten sposób dba o poprawność wykonanych produktów, nie ograniczając kreatywności pracowników.

One comment

Dodaj komentarz