Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Wykwalifikowany pracownik szansą rozwoju

aplikacje na zamówienieProaktywni, dbający o rozwój, potrafiący pracować w zespole i przede wszystkim wyspecjalizowani – takich pracowników poszukują najszybciej rozwijające się firmy z Europy Środkowo-Wschodniej. Oprócz wykwalifikowanego personelu jako największe źródło wzrostu przedsiębiorcy podają jakość produktu. Przedstawiamy wyniki 15. edycji rankingu Technology Fast 50, sporządzonego przez firmę Deloitte.

W technologii liczy się człowiek

Przebadane firmy należą do sektora szybko rozwijających się środkowo-europejskich przedsiębiorstw, które działają w branży technologicznej: dostarczanie oprogramowań, telekomunikacja oraz internet. Firmy ujęte w rankingu stawiają na innowacyjność i wykorzystanie nowych technologii w swoich rozwiązaniach. Na pytania ankieterów mieli odpowiedzieć przedstawiciele kadry zarządzającej, ujętych w rankingu firm. Managerowie wśród czynników mających wpływ na wzrost najczęściej podawali wykwalifikowaną kadrę oraz rozwój produktu. Te dwie pozycje pojawiały się zarówno jeśli chodzi o obecną sytuację, jak i długodystansowe spojrzenie. Tym samym niedobór talentów dla jednej trzeciej badanych stanowi największe zagrożenie dla osiągnięcia celów strategicznych.

Liczy się wykształcenie i umiejętność współpracy

Przedsiębiorcy wskazują, na które cechy kandydatów kładą największy nacisk. Umiejętności programistyczne pojawiają się obok zdolności pracy w grupie, chęci rozwoju i aktywnej postawie pracownika. Współpraca z innymi członkami zespołu, który pracuje nad oprogramowaniem okazuje się dla przedsiębiorców z branży IT kluczowa w celu osiągnięcia odpowiedniej jakości produktu. Jako drugie wyzwanie dla branży, obok innowacyjności – 20% odpowiedzi, przedsiębiorcy wskazują zarządzanie talentami. Dla 14,5% badanych odpowiednie przywództwo i zarządzanie zespołami pozwala na właściwe wykorzystanie potencjału zatrudnionych informatyków.

Dobry lider jest ważny w każdej firmie, nawet w branży, która stawia na rozwiązania technologiczne. Innowacyjność to wyzwanie dla firm IT, ale przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z wyzwań działów HR, funkcjonujących w najszybciej rozwijających się firmach Europy Środkowo-Wschodniej.

One comment

Dodaj komentarz