Wynik badań, przeprowadzonych niedawno przez serwis Pracuj.pl jest niezwykle interesujący z punktu widzenia dzisiejszego rynku pracy. Polacy odpowiadali na pytanie „Czego przede wszystkim oczekujesz od pracy marzeń?”. Wydawać by się mogło, iż większość ludzi powie, że jest to możliwość podróżowania w egzotyczne miejsca, wysokie zarobki, czy obejmowanie kierowniczego stanowiska. W rzeczywistości okazaliśmy się jednak o wiele bardziej skromni.
Marzenie o stabilizacji
Niemal co trzeci badany przyznał, że tym, co stanowi dla niego podstawę wymarzonej pracy, jest nic innego, jak stabilność zatrudnienia. Wysokie wynagrodzenie było marzeniem co czwartego badanego Polaka, zaś 22% osób pierwsze miejsce przyznała poczuciu sensu tego, co się robi. Pozostali (18%) marzą o zwłaszcza o tym, żeby ich praca była bezstresowa.
Świat pragnie zadowolenia
Podobne badania przeprowadzano nie tylko w Polsce. Ciekawe wyniki uzyskano m.in. w Wielkiej Brytanii, gdzie według aż 70% badanych, wyróżnikiem pracy marzeń jest po prostu zadowolenie z niej. Na drugim miejscu wśród Brytyjczyków znalazło się „pomaganie innym”, natomiast zaraz za nim, Anglicy umieścili wysokie wynagrodzenie. Gdy jednak zapytano ich, czy posiadają oni pracę swoich marzeń, tylko co piąta osoba przyznała, że rzeczywiście tak jest. W przypadku innych części świata, ok. 30% Amerykanów, Australijczyków oraz Kanadyjczyków uważa, iż ich praca spełnia najważniejsze dla nich kryteria. W Indonezji wskaźnik ten sięga natomiast ok. 42%.
Bezrobocie nadal groźne
Polacy są chyba jedynym narodem, dla którego stabilność zatrudnienia ma aż tak duże znaczenie. Odpowiedzialność za taki stan rzeczy, należy być może zrzucić na wciąż wysoki stan bezrobocia oraz niepewne warunki pracy. Zagrożenie utratą stanowiska niejednemu spędza sen z powiek, a co najgorsze, dotyczy to także młodych ludzi, którym rzadko proponuje się coś więcej, niż tylko tzw. „śmieciówkę”, czyli umowę-zlecenie.
Niepewność co do tego, czy za miesiąc także będą mieli źródło dochodów, sprawia iż wiele osób żyje w ciągłym poczuciu braku bezpieczeństwa. Jeżeli obecne warunki nie zmienią się na lepsze, wygląda na to, że nadal będziemy marzyć jedynie o tym, żeby w ogóle mieć pracę, a mniej przykładać wagę do tego, co rzeczywiście w niej robimy.
Pingback: Coś więcej niż outplacement - dlaManagerow.plDla Managerów
Pingback: Motywatory i demotywatory w pracy managerów - dlaManagerow.pl