Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Coś więcej niż outplacement

Coś więcej niż outplacement

Procesy zwolnień kontrolowanych robią się w świecie biznesu coraz bardziej popularne. By taka forma zadośćuczynienia ze strony pracodawcy była jednak efektywna, należy podejść do niej jak najbardziej kreatywnie. Ale co może być kreatywnego w planowaniu tego, jak pomóc byłym pracownikom w znalezieniu nowego zatrudnienia? Okazuje się, że całkiem sporo. Coraz częściej nie wystarczą już bowiem szkolenia z pisania CV oraz autoprezentacji. Całościowa opieka nad zwolnionym pracownikiem obejmuje także inne aspekty.

Wyjść z domu

Jednym z bardzo ciekawych sposobów, pomagających byłemu pracownikowi nie „wypaść” z rytmu pracy, jest stworzenie mu miejsca, w którym mógłby on zajmować się szukaniem pracy. Pomysł ten może brzmieć dziwacznie, ale zyskuje sporo zwolenników. Przeznaczenie kandydatowi specjalnego miejsca (zazwyczaj stanowiska biurowego), w którym mógłby on zajmować się szukaniem nowego zatrudnienia, ma nawet swoją nazwę – outplacement mobilny. Osobie takiej przyznaje się jednocześnie coacha, który wspiera ją w procesie zmiany pracy. Zakłada się, że ktoś taki powinien codziennie przychodzić w to określone miejsce – o tej samej godzinie, o której zazwyczaj pojawiał się w pracy. Ustalenie regularnego czasu poszukiwania pracy poza domem oraz wsparcie specjalisty z pewnością są bardzo pomocne, ponieważ nie pozwalają na to, by do życia zwolnionej osoby wkradła się bierność i zwątpienie.

Coaching pozytywnego myślenia

Indywidualna ochrona psychologiczna w procesie outplacement’u ma głęboki sens. Osoba, którą wyrzucono z pracy nie powinna zostać pozostawiona samej sobie, ponieważ może to wiązać się z dużym spadkiem poczucia własnej wartości. To prawda, że niektórzy mają bliskich, którzy aktywnie wspierają ich w takiej sytuacji. Niestety nie dotyczy to wszystkich – zdarzają się również osoby samotne, które prawdopodobnie trochę gorzej zniosłyby tak ogromną, negatywną zmianę. Tymczasem wystarczy choć jedna osoba, która pomoże takiemu człowiekowi obrać właściwą drogę. Pozornie „złe” wydarzenie może wtedy przemienić się w dobre – prawidłowo przeprowadzony proces outplacement’u może sprawić, że pracownik, zwolniony z jednego stanowiska, gdzie indziej znajdzie o wiele lepszą i bardziej satysfakcjonującą pracę.

Dodaj komentarz