Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Jesteś liderem, a czy masz coś z Aleksandra Wielkiego?

Jesteś liderem, a czy masz coś z Aleksandra Wielkiego?

Jego królestwo sięgało od Grecji po Indie poprzez Egipt. Był największym władcą w historii świata, który potrafił podbić ówczesne potęgi, takie jak Persja. Wszystkie poddane mu ludy stawiały mu pomniki i koronowały na króla. Gdyby nie potrafił pociągnąć za sobą mężnych ludzi, niczego by nie dokonał. Aleksander Macedoński był przede wszystkim dobrym władcą i genialnym liderem.

Jak zarządzać królestwem?

Duża firma lub korporacja to skomplikowana organizacja. Mnóstwo zatrudnionych pracowników na przeróżnych stanowiskach, działy firmy zajmujące się różnymi aspektami działalności gospodarczej, a do tego rynek i gospodarka – jak w tym wszystkim się odnaleźć, by sprawnie zarządzać? Królestwa Aleksandra Wielkiego w swojej rozpiętości od wschodu na zachód ponad 5 tysięcy km. Jak mawiał ten wielki wódz: „nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko trudne do wykonania”. Manager musi mieć coś z króla z IV wieku p.n.e., aby sprostać poważnym zadaniom. Poczucie własnej wartości i pewność siebie są podstawą do bycia dobrym liderem.

Węzeł gordyjski

Przed każdym przywódcą stoją zadania wręcz niemożliwe do wykonania. Jak głosi jedna z legend o Aleksandrze Wielkim, znalazł on sposób na rozwiązanie mitycznego węzła gordyjskiego. Splątany supeł, z którym nikt nie mógł sobie poradzić, rozwiązał jednym cięciem miecza. Od managera wymaga się podejmowania szybkich decyzji. Ważne, aby w takim momencie nie stracić zimnej krwi i zakończyć sprawę radykalnym cięciem miecza. Są sytuacje, które wymagają podjęcia takich środków, jeśli podejmie właściwą decyzję zyskamy przychylność podwładnych.

Bez wykształcenia ani rusz

Mistrzem Aleksandra Wielkiego był sam Arystoteles. Wybitny filozof nauczył przyszłego władcę geometrii, geografii, astronomii, etyki, prawa, fizyki, medycyny, historii i filozofii. Talent przywódcy był więc poparty solidną wiedzą, która pomogła mu opanować połowę świata. Manager również musi posiadać różnorodne doświadczenie i wiedzę z wielu dziedzin. Nie tylko ekonomia jest ważna, ale także elementy psychologii, w końcu praca polega na kierowaniu zasobami ludzkimi. Dobry lider powinien dbać o rozwój pracowników, ale także swój własny.

Mierz wysoko

Już samo dążenie do wielkiego celu jest przejawem wielkiego męstwa.

Ten aforyzm przypisuje się Aleksandrowi Wielkiemu. Stawianie sobie wyzwań i celów daje siłę do działania, natomiast ich dokonanie i spełnianie przynosi poczucie zwycięstwa. Aleksander Macedoński zbudował imperium i zmarł w wieku 33 lat. Jeśli do tej pory nie udało ci się zdobyć świata, to nic nie szkodzi – próbuj nadal. Jeśli nie jesteś dokładnie taki sam, jak ten wielki władca, to bardzo dobrze. Tak naprawdę jego postać obrosła legendą. W rzeczywistości nie był zbyt przyjemną osobą, był gwałtowny i wybuchowy. Bierz z niego przykład, ale w pewnych aspektach jesteś na pewno od niego lepszy.