Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Interim manager, korporacyjni Cyganie i pokolenie Y

Interim manager, korporacyjni Cyganie i pokolenie Y

Z czym kojarzy ci się praca typokolenie Ymczasowa? Z pewnością większość odpowiedziała by na to pytanie wymieniając podobne asocjacje: z pracą sezonową, wakacjami, studentami i wyjazdami za granicę „na zbiory”, raczej forma dorobienie sobie niż stałego zarobku. Czy ktoś powiedziałby, że praca tymczasowa kojarzy mu się z wysoko wykwalifikowanym pracownikiem zajmującym dochodowe stanowiska?

Plug and work!

“Podłącz i działaj” to hasło, które do tej pory dotyczyło urządzeń gotowych do funkcjonowania bezpośrednio po podłączeniu do prądu, bez konieczności ustawiania konfiguracji itp. Obecnie w ten sposób określa się formę zatrudnienia, która polega na pozyskiwaniu pracowników o określonych umiejętnościach i wykształceniu, którzy są natychmiast gotowi do wykonywania zadań służbowych. Nie trzeba ich wdrażać, ani szkolić – są to specjaliści, którzy wykonują swoją pracę w jednej firmie, by zaraz potem przejść do następnej.
Do tej pory w takiej formie zatrudniało się głównie osoby na stanowiska, które nie wymagały szczególnych kompetencji. Teraz przyjmuje się na takich zasadach również fachowców. Najwięcej zatrudnianych osób przez agencje pracy tymczasowej pochodzi z Europy. Na Starym Kontynencie wartość tej części rynku wynosi około 299 mld euro rocznie.

Manager Cyganem

Osoby zatrudniane w niepełnym wymiarze godzin na stanowiska personelu zarządzającego są nazywani interim managerami. Charakteryzują się niespotykanymi umiejętnościami managerskimi oraz formą zatrudnienia w postaci czasowych kontraktów. Po wykonaniu obowiązków agencje rekrutacyjne przenoszą ich do innej organizacji. Podobnie funkcjonują tzw. „korporacyjni Cyganie”. Są zatrudniani przez różne firmy, ale wykonują określone zadania, najczęściej nawet nie pojawiając się w biurze. Tacy pracownicy łączą fachową wiedzę, elastyczne formy zatrudnienia oraz mobilność.
Co ważne pracownicy coraz częściej sami decydują się na taki tryb pracy. Przyciąga ich do tego nie tylko większa swoboda działania, lecz także wysokie wynagrodzenie. Interim managerowie mogą zarabiać nawet 800 euro dziennie. Właścicielom firm także się to opłaca, gdyż nie muszą oni utrzymywać całego stanowiska pracy ani wydawać pieniędzy na rozwój pracowników, skoro na wyciągnięcie ręki mają wykwalifikowaną kadrę.

Wszystko przez Pokolenie Y

Elastyczność zatrudnienia jest ważna dla 42% pracodawców – tak wynika z ostatnich badań PARP. Pokrywa się to z oczekiwaniami pokolenia Y, które najwyżej ceni sobie wolność, czyli elastyczne godziny pracy i luźną formę zatrudnienia, a także możliwość mobilnego wykonywania obowiązków służbowych. Do 2025 roku przedstawiciele nowego typu pracownika będą stanowić trzy czwarte siły roboczej. Rynek pracy czekają więc poważne zmiany.