Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Kim jest Interim Manager i ile zarabia?

Kim jest Interim Manager i ile zarabia?

Posiadają niespotykane kompetencje managerskie, bogate doświadczenie w wielu branżach i umiejętność szybkiego zaadoptowania do nowych warunków. Gdy tylko w firmie źle się dzieje lub wymaga ona wsparcia fachowca – przybywają, pomagają i idą dalej. Właściwie od superbohatera różnią się tylko, że za ich zadania należy im się sowita wypłata. Kim właściwie jest Interim Manager?

Pamiętacie film Quentina Tarantino „Pulp Fiction”? W jednej ze scen, gdy dwóch głównych bohaterów popada w tarapaty, zjawia się Pan Wolf. Tajemnicza postać, która zjawia się, rozwiązuje problem, wymagający szybkiej reakcji i opanowanego działania, a następnie natychmiast znika. Jego sposób działania można porównać właśnie do pracy Interim Managera, który na szczęście zajmuje się mniej drastycznymi przypadkami.

Pomoc eksperta

Nowy rodzaj zarządzania wiąże się ze szczególnymi wymaganiami pracodawców, które przerastają zatrudnionych kierowników i dyrektorów. Do takich sytuacji należy, np. pogarszająca się sytuacja finansowa firmy lub zmiany restrukturyzacyjne, czy ekspansja na nowe rynki. W takich przypadkach zadania warto powierzyć specjaliście, który skutecznie i profesjonalnie wyprowadzi organizację z wszelkich problemów. Powierzenie pewnych elementów zarządzania osobie z zewnątrz wiąże się także z braków kadrowych. Gdy kluczowy pracownik jest na urlopie czy zwolnienie lekarskim, ktoś musi go zastąpić. Najlepiej w takich sytuacjach zatrudnić pracownika o podobnych kompetencjach do wykonania zadania na krótki czas, by nie wiązać się kolejną umową. Nie chodzi tu tylko o kwestie oszczędności czasu i pieniędzy. Pewne działania związane np. z selekcją pracowników i ograniczeniem zatrudnienia mogłyby zaszkodzić dobrej opinii pracodawcy. W przypadku, gdy zajmuje się tym osoba z zewnątrz, odpowiedzialność się rozmywa.

Fachowiec z górnej półki

Osoba, która chciałaby zostać IM musi posiadać spore wykształcenie w różnych kierunkach. Najbardziej jednak liczy się doświadczenie na najwyższych szczeblach zarządzania. Specyfika jego pracy jest taka, że musi radzić sobie w różnych branżach i wykonywać różne zadania. Im lepiej zna pracę na stanowiskach kierowniczych, tym lepiej poradzi sobie z wyzwaniami. Jednocześnie powinien posiadać także inne kompetencje, takie jak dobra organizacja pracy, odporność na stres, kreatywność i szybkość podejmowania decyzji. Powinien także szybko adoptować się do zmieniających się warunków i potrafić zachować zimną krew, szczególnie gdy słyszy tykanie zegara.

Od zlecenia do zlecenia

Praca Interim Managera odbiega od standardów zatrudnienia, o których marzy większość pracowników. Nie ma tu mowy o stałości zatrudnienia. Z innej strony nie da się w tej pracy popaść w monotonię. Każde zadanie wymaga podjęcia innych środków, ale także szybkiego odnalezienia się w sytuacji. Osoba, chcąca pracować jako IM powinna lubić wyzwania, adrenalinę i częste zmiany – także zmiany miejsca zamieszkania. Taki manager musi łączyć energię działania z opanowaniem w sytuacjach kryzysowych. Każde kolejne zlecenie wiąże się z nowym rozwijającym osobowość doświadczeniem. Motywująco działa tu wizja szybkiej nagrody i satysfakcji z osiągniętego sukcesu.

Poświęcenie nagrodzone

Managerów do zostania kierownikiem do wynajęcia kusi atrakcyjne wynagrodzenie. Osoba pracująca w tym zawodzie może zarabiać nawet 800 euro dziennie. Według raportów płacowych na polskim rynku wynagrodzenia managerów o takim charakterze są nawet 50%, a nawet 100% wyższe od ich kolegów po fachu zatrudnionych na stałe. IM jest w stanie w krajowych warunkach otrzymywać dniówkę w wysokości 1-2 tys. zł! Wysokość płac zależy głównie od rodzaju projektu, stopnia skomplikowania i czasu wykonania zlecenia.

Największym ryzykiem jest brak zleceń, na co także trzeba być przygotowanym, podejmując taką pracę. Nie zawsze zdarza się, że projekty następują tuż po sobie, czasem trzeba poświęcić sporo czasu na znalezienie zatrudnienia. Rozwiązaniem w takich sytuacjach jest udanie się do agencji rekrutacyjnej lub doradztwa personalnego, która pośredniczy między pracodawcą a managerem.

Dodaj komentarz