Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Prowadzić, nie rządzić

Prowadzić, nie rządzić

Jak wiadomo sukces organizacji nie polega tylko na stworzeniu zespołu kompetentnych specjalistów. Żeby cała machina wydajności i biznesu mogła przeć naprzód, potrzebuje ona odpowiedniej koordynacji poszczególnych trybów. Tutaj pojawia się potrzeba odpowiedniego zarządzania. Jednak jak pokazują lata doświadczeń, nie chodzi o to, żeby zmuszać do pracy ludzi za pomocą bicza ukręconego ze sformalizowanych zobowiązań, a inspirować ich i kierować na właściwe tory.

Inspirujący lider

Osobą, która jest w stanie poprowadzić całą organizację i motywować jej członków bez uciekania się do korzystania z formalnych narzędzi do budowania swojego autorytetu, jest prawdziwym liderem. Chodzi o to, że ludzie, którzy są zainspirowani i widzą większy sens swojej pracy, są bardziej produktywni i zaangażowani, nawet jeśli ich wynagrodzenie nie jest najwyższe na rynku. Do bycia prawdziwym liderem nie wsytarczy jednak wykształcenie i inteligencja analityczna. Lider nie może być osobą stawiającą się poza zespołem i ponad innymi członkami organizacji, nie może być niedostępny. Dobry przywódca posiada ogromną zdolność empatii i inteligencji emocjonalnej. Jest w stanie zrozumieć ludzi w okamgnieniu i wie, co zrobić, żeby zmienić ich nastawienie. Dzięki temu jest w stanie budować poczucie pracy nad wspólnym dobrem. To, co różni go od zwykłego menadżera, to fakt, że jest partnerem dla swoich współpracowników i pokazuje im, że wspólnie z nimi pracuje nad realizacją pewnej wizji, a nie tylko egzekwuje pewny sztywny schemat wypełniania zadań i obowiązków.

Polowanie na alfy

Oczywiście nie jest łatwo znaleźć kogoś, kto będzie takim idealnym liderem. To wymaga nie tylko doświadczenia i wyuczonych zdolności. Konieczna jest przede wszystkim odpowiednia osobowość i wrodzona empatia. Dlatego w poszukiwaniu takich ludzi bardzo cenne są usługi headhunterskie. Metodą służącą do znalezienia odpowiedniego kandydata na stanowisko zarządzające jest Executive Search. Ponieważ osoby o takim profilu są bardzo cenione i nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia, niezmiernie rzadko poszukują aktywnie pracy. Są tzw. kandydatami pasywnymi, do których trzeba dotrzeć innymi kanałami niż ogłoszenia na portalach z pracą. I na dotarciu do nich polega właśnie ta metoda. Nie wystarczy tutaj wpisanie w wyszukiwarce na portalu LinkedIn odpowiednich fraz i wysłanie oferty. Rekrutacja dobrego lidera wymaga także zatrudnienia dobrego headhuntera. Posiada on dużą sieć kontaktów, dzięki której łatwiej mu znaleźć potencjalnych kandydatów, ma bardzo dobrą intuicję do oceny charakterów, a także wie, jak zainteresować kandydata ofertą nowej pracy. To czyni go dużo bardziej efektywnym rekruterem liderów niż przeciętnego pracownika działu HR.

Powierzenie losu firmy lub jej oddziału dobremu liderowi zaowocuje jej rozkwitem. By go odnaleźć, warto zatrudnić doświadczoną agencję rekrutacyjną. Nie tylko da to większą pewność zatrudnienia osoby o potrzebnym profilu, ale także zaoszczędzi czas wewnętrznego działu zarządzania zasobami ludzkimi, a przez co także pieniądze firmy.

Dodaj komentarz