Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Czym jest executive search?

Czym jest executive search?

Executive search to specjalna forma rekrutacji. Wykorzystuje się ją do poszukiwania wysokiej klasy kandydatów na stanowiska kierownicze, zarządcze oraz menedżerskie. Jest to proces skomplikowany, który wymaga dużego doświadczenia, wiedzy i umiejętności ze strony agencji rekrutacyjnej lub specjalisty ds. rekrutacji wewnętrznej.

Kiedy stosujemy executive search?

Executive search stosujemy głównie w sytuacjach, gdy firma poszukuje kandydatów na kluczowe stanowiska w zarządzie lub na najwyższym szczeblu menedżerskim. Przedsiębiorstwa, które korzystają z tej metody mają bardzo wysokie wymagania dotyczące kwalifikacji i umiejętności kandydatów. Oczekują też, że nowy pracownik będzie w stanie odgrywać kluczową rolę w organizacji.

W procesie tym ważne zadanie ma rekruter. Musi on posiadać specjalistyczną wiedzę na temat branży, tak by był w stanie na odpowiednim poziomie porozmawiać z kandydatami. Konieczne jest też doświadczenie w poszukiwaniu osób na stanowiska zarządcze. Ponadto rekruter musi być w stanie nawiązać kontakt i budować trwałe relacje z kandydatami, a także posiadać odpowiednie umiejętności negocjacyjne. Istotne jest również posiadanie wysokiego poziomu kultury osobistej.

Proces rekrutacji w ramach executive search jest skomplikowany i wymaga stosowania różnych narzędzi i metod. Warto zauważyć, że w przypadku tej metody rekrutacji zwykle nie stosujemy standardowych ogłoszeń o pracę, a kandydatów pozyskujemy w inny sposób. Najczęściej są to kontakty z innymi firmami z branży, przeszukiwanie baz danych oraz rekomendacje od osób na podobnych stanowiskach. Cennym źródłem są też własne kontakty. Warto więc poprosić tutaj o wsparcie ekspertów z agencji doradztwa personalnego, którzy mają szerokie grono powiązań w branży.

Podsumowując executive search jest procesem rekrutacji kadry zarządzającej. Jest to metoda, która wymaga specjalistycznej wiedzy, doświadczenia i umiejętności ze strony osoby prowadzącej proces. Warto korzystać z tej metody, gdy poszukujemy najwyższej klasy pracowników na stanowiska kierownicze, którzy odgrywają kluczową rolę w organizacji.

Dodaj komentarz