Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Komu auto, a dla kogo telefon? O dodatkach do pensji

Komu auto, a dla kogo telefon? O dodatkach do pensji

Samochody służbowe tylko dla kadry zarządzającej wyższego szczebla. Na laptopa częściej może liczyć specjalista niż lider. Telefon komórkowy najbardziej egalitarnym bonusem – wynika z danych Raportu Płacowego. Jakie dodatki pozapłacowe przyznają polskie firmy?

Dodatki pozapłacowe to skuteczne i najłatwiejsze do wdrożenia narzędzia motywacyjne. Pozwalają docenić zatrudnione osoby jako nagroda za dobre wyniki, zwiększają atrakcyjność stanowiska, co przyciąga kandydatów do aplikowania. Świadczy także o marce dobrego pracodawcy, zwiększając prestiż firmy. Dodatkowe koszty jakie właściciel firmy ponosi przyznając bonusy procentują lojalnością i przywiązaniem podwładnych. Firma konsultingowa Advisory Group TEST Human Resources przedstawiła dane Raportu Płacowego na temat dodatków rzeczowych do wynagrodzeń.

Niemieckie samochody dla zarządu

Najbardziej prestiżowym dodatkiem pozapłacowym jest samochód służbowy. Ze względu na wartość takiego bonusu otrzymuje go w dużej mierze wyższa kadra zarządzająca, dyrektorzy i prezesi. Na auto może liczyć więcej niż trzy czwarte CEO firm, 62 proc. członków zarządu i 55 proc. dyrektorów. Najwyżej postawione osoby w organizacji jeżdżą najczęściej marką BMW, zarząd wozi się Volkswagenami, a połowa spośród wszystkich badanych dyrektorów może korzystać z Opla.

Tylko co piąta osoba zatrudniona na stanowisku kierownika (22 proc.) dostaje służbowy pojazd i najczęściej jest to Skoda. Liderzy zespołów rzadko kiedy mogą liczyć na auto – tylko 4 proc. badanych dostaje zazwyczaj model Forda. Nieco częściej samochód otrzymują specjaliści: prawie co dziesiąty pracownik jeździ służbowym samochodem (najczęściej skodą). Wynik zawyżają jednak przedstawiciele handlowi, dla których firmowe auto jest narzędziem pracy. Wartość dla specjalistów bez handlowców wynosi ok. 5,2 proc.

Komputer i telefon

Szefowie i kadra zarządzająca mogą liczyć na służbowego laptopa w równym stopniu. Odpowiednio 71 proc. spośród CEO i po 67 proc. członków zarządu i dyrektorów. Co drugi kierownik (55 proc.) dysponuje służbowym komputerem. W przypadku managerów w mniejszych zespołach ten dodatek do wynagrodzenia dostaje tylko co piąty z nich. Laptopem dysponuje 27 proc. specjalistów. Firmowe telefony zjednują kadrę zarządzającą od prezesa po kierownika. Komórkę dostaje 77 proc. CEO, 72 proc. dyrektorów i 67 proc. kierowników. Wyraźnie widać, że liderzy częściej potrzebują telefonu do pracy, ponieważ takim prezentem od firmy dysponuje 40 proc. managerów niższego szczebla. Nieco więcej niż co trzecia osoba zatrudniona na stanowisku specjalistycznym dostaje komórkę jako dodatek pozapłacowy.

Źródło: Raport Płacowy

Dodaj komentarz