Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Z tych 5 powodów możesz usłyszeć: Odchodzę!

Z tych 5 powodów możesz usłyszeć: Odchodzę!

Dlaczego pracownicy odchodzą z firmy? Powodem zwalniania się nie zawsze są niskie zarobki. Istnieją takie czynniki, które w większym stopniu niż zarobki wpływają na podjęcie decyzji o zmianie miejsca zatrudnienia. Poznaj je zanim będzie za późno.

Wśród odpowiedzi na pytanie dlaczego opuściłeś miejsce dotychczasowego zatrudnienia padały następujące odpowiedzi.

  1. Twój szef cię nie wspierał lub nie ci ufał.

  2. Musiałeś pracować, odbierać maile i telefony po godzinach lub w dni wolne od pracy.

  3. Zarząd obarczał cię całą odpowiedzialnością za opóźnienia w realizacji planu.

  4. Godziny pracy nie pozwalały wypełniać ci rodzinnych obowiązków.

  5. Relacje ze współpracownikami nie były przyjacielskie.

Nie wszystkie te czynniki da się łatwo wyeliminować. Warto jednak zdać sobie sprawę, że oprócz wynagrodzenia i atrakcyjnych dodatków motywacyjnych dla pracowników liczą się także inne wartości.
Wybór takich a nie innych czynników porzucenia pracy był także uzależniony od wieku i płci pracownika. Mężczyznom częściej przeszkadzało wypełnianie służbowych obowiązków po godzinach, natomiast kobiety uważały to za uciążliwe, ale nie na tyle, aby zrezygnować z pracy. W przypadku wymogu przekładania życia zawodowego nad rodzinne najwięcej osób z tego powodu zrezygnowało z pracy w przedziale wiekowym od 30 do 44 lat.

Badanie ewidentnie pokazuje, że pieniądze nie są aż tak brane pod uwagę, a decyzja o zwolnieniu składa się z kilku czynników. Aby zatrzymać przy sobie pracodawców trzeba być dobrym liderem i zwracac uwagę na wszystkie tego typu elementy. Liczy się zarówno wsparcie pracodawcy, jak i współpraca z innymi pracownikami.

Dodaj komentarz