Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Rok 2014 pod znakiem systemów IT w zarządzaniu HR

Rok 2014 pod znakiem systemów IT w zarządzaniu HR

Niespełna miesiąc temu pisaliśmy o tym, jak można wykorzystać oprogramowanie do zwiększenia wydajności rekrutacji, a to wszystko z pomocą elektronicznej rekrutacji, która co raz częściej pojawia się w działach HR szczególnie w dużych firmach. Dziś nieco więcej o wykorzystaniu IT nie tylko w samej rekrutacji, ale także w całym zarządzaniu HR – począwszy od wyszukiwania talentów w narzędziach społecznościowych, tworzenia takich serwisów dla pracowników firmy w celu usprawnienia komunikacji, poprzez wykorzystanie aplikacji mobilnych na tablety i smartfony, aż po rozwiązania systemowe dla HR obsługiwane w chmurze obliczeniowej, z których już teraz korzysta wiele zachodnich firm.Jednym z najpopularniejszych trendów panujących wśród firm zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi lub posiadających rozbudowane działy HR dla swoich pracowników jest poszukiwanie nowych innowacyjnych informatycznych rozwiązań, które są w stanie przeprowadzać symulacje i analizy sytuacji, jakie mogą wystąpić w przyszłości – czyli jednym słowem są to narzędzia klasy Business Intelligence, które można zastosować stricte w zarządzaniu kadrami i zasobami ludzkimi. Rozwiązania takie muszą być jednak ściśle dopasowane do sposobu funkcjonowania HR – analizować duże ilości danych z obszaru kadr i zasobów ludzkich.

Ponieważ trend przenoszenia oprogramowania do chmury obliczeniowej jest globalny i dotyczy praktycznie każdej branży, która w mniejszym lub większym stopniu korzysta z IT, trend ten nie ominął również obszaru HR. Trend ten został zauważony i potwierdzony przez duże instytuty badawcze (Gartner, Forrester), które notują zwiększoną ilość zapytań od dużych firm, które chcą wprowadzić rozwiązania SaaS (Software as a Service, oprogramowanie jako usługa) do obszaru HR w swojej firmie. W roku 2014 spodziewany jest również wzrost zainteresowania tego typu rozwiązaniami w polskim obszarze kadr – ma być to alternatywa do klasycznych często kosztownych systemów IT używanych w „twardym HR”.

Co jeszcze może pojawić się w polskim HR? Być może firmy zechcą skorzystać ze sprawdzonych już na zachodzie sieci społecznościowych – firmowych, zawężonych do pracowników jednej firmy. Są to znakomite narzędzia do budowania motywacji, dzielenia się pomysłami i zwiększania efektywności pracy. Z dodatkowym wykorzystaniem aplikacji mobilnych stanowią bardzo dużą wartość dla firmy, a szczególnie dla managerów HR, którzy dostają w swoje ręce narzędzie do błyskawicznej komunikacji.

Dodaj komentarz