Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Czy przyszłość HR leży w elektronicznej rekrutacji?

Czy przyszłość HR leży w elektronicznej rekrutacji?

Elektronika i systemy informatyczne ułatwiają nam życie, przyspieszają pracę i automatyzują większość czynności. Czy w związku z tym w przyszłości managerowie HR będą zarządzali systemami do elektronicznej rekrutacji zamiast posługiwać się do tego celu całym sztabem specjalistów HR? Być może wizja nie jest aż tak drastyczna, a jednak wykorzystanie systemów informatycznych w rekrutacji nie jest wcale takie odległe.

Każda duża firma zatrudniająca setki pracowników dobrze wie, że proces rekrutacji jest czasochłonny i wymaga zaangażowania wykwalifikowanych specjalistów ZZL, aby nowi pracownicy zostali dobrze wybrani. To wszystko generuje koszta i co raz więcej firm stara się je zredukować na tym etapie. Z pomocą może przyjść kolejny raz technologia – systemy do zarządzania zasobami w firmie.

O ile ogólnych narzędzi HR w postaci aplikacji do sprawnego zarządzania pracownikami jest całkiem sporo o tyle rekrutowanie pracowników poprzez takie narzędzia nie jest jeszcze popularne. Tymczasem odpowiednio przygotowany system z przemyślanymi algorytmami działania może całkiem sprawnie przeprowadzić weryfikację pracownika – i to bez udziału specjalisty HR. Co więcej – możliwości sprawdzenia predyspozycji może być w ten sposób nawet więcej niż w bezpośrednim kontakcie z kandydatem, ponieważ nie wszystkie kompetencje można sprawdzić w tradycyjnych testach czy podczas rozmowy.

Eksperci z branży HR są w tym temacie zgodni – systemy IT stanowią przyszłość dla branży HR i będą zapewne sporym krokiem do przodu dla całej gałęzi zarządzania zasobami ludzkimi. Jednak pracownicy HR również mogą spać spokojnie. Rekrutacja i zarządzanie zasobami ludzkimi ze swojej natury wymaga czynnika ludzkiego w podejmowaniu decyzji i kontrolowaniu procesów. Narzędzia te mimo wszystko będą wspierać zarządzanie w HR, a nie zastępować całkiem pracowników. Celem jest przyspieszenie i usprawnienie tego procesu co już w znaczny sposób pozwoli zaoszczędzić na kosztach.

 

Dodaj komentarz