Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Czterdziestolatek zarabia najwięcej

Czterdziestolatek zarabia najwięcej

Czy poziom wynagrodzenia zależy od wieku? Sprawdzamy, ile zarabiają dyrektorzy generalni polskich przedsiębiorstw oraz jak przedstawiają się ich zarobki w zależności od wieku.

Starszy zarobi więcej

Według danych pochodzących z Raportu Płacowego Advisory Group Human Resources bardziej opłaca się zostać dyrektorem generalnym lub dotrwać na tej posadzie do wieku średniego. Twórcy badania podzielili respondentów na dwie grupy: dyrektorów między 29 a 43 rokiem życia oraz na tych, którzy mieli więcej niż 43 lata. W pierwszym przedziale wiekowym średnia miesięczna płaca wynosiła 24 876 zł. Szefowie po 40-stce zarabiają prawie 10 tys. więcej, bo aż 34 220 zł.

Zarobki młodych stabilne, ale niższe

W pierwszej grupie (do 42 roku życia) widać było wyraźny, stopniowy wzrost wynagrodzenia. W drugim przedziale wiekowym miesięczna pensja była inna praktycznie na każdym progu wiekowym. Z kolei wśród dyrektorów po 60-stce można zaobserwować stopniowy spadek wysokości pensji. Jednak, gdy uśrednimy wyniki, to nawet najniższa przeciętna płaca w grupie 40+ będzie wyższa od średniej płacy młodszych przedsiębiorców.

Kto zarabia najwięcej?

Na tle wynagrodzenia osób zarządzających firmami wyróżnia się pensja dyrektorów w wieku 42 lat. Ich średnie miesięczne wynagrodzenie wynosi ponad 40 tys. zł. Największy skok wysokości zarobków odnotowano między 36 a 39 rokiem życia – w ciągu trzech lat wypłata rośnie o ok. 20 tys. zł. Natomiast największy spadek występuje między 42 a 45 rokiem życia – wówczas wynagrodzenie topnieje również o ok. 20 tys., ale i tak utrzymuje się na poziomie wyższym niż w przypadku trzydziestoletnich dyrektorów generalnych.

Źródło: dane pochodzą z wiosennej edycji Raportu Płacowego (http://raportplacowy.pl) Advisory Group TEST Human Resources. Przebadano zarobki ponad 200 dyrektorów generalnych, w wieku od 29 do 71 lat.

Dodaj komentarz