Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Raporty płacowe – narzędzia dla managerów

Raporty płacowe – narzędzia dla managerów

Jedną z ról managera jest motywacja pracowników do pracy. Podstawowym środkiem wynagradzania pracowników jest wypłata. Niezmiernie ważne jest, aby pracownik czuł, że jego praca jest odpowiednio doceniana.

Znaczenie raportów w zarządzaniu.

Trudnym zadaniem każdego przedsiębiorcy jest dobranie takiej strategii płacowej w firmie, by z jednej strony dostosować ją do oczekiwań zatrudnionego, a z drugiej do kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Przy tworzeniu systemu wynagrodzeń w firmie, dobrze jest posiłkować się raportami płacowymi, tworzonymi w oparciu o dane pochodzące bezpośrednio z naszej branży. W ten sposób możemy porównać średnie zarobki osób pracujących na podobnych stanowiskach, tym samym dobierając podobną wysokość wynagrodzenia w naszym przedsiębiorstwie. Korzystanie z raportu płacowego przydaje się także w opracowaniu planu podwyżek. Informacje, pochodzące z raportów będą naszym argumentem w negocjacjach dodatkowych premii. Będąc na bieżąco z średnimi krajowymi wynagrodzeniami, unikniemy sytuacji, w której pracownik będzie za wszelką cenę żądać zwiększenie miesięcznej pensji. Tym samym wyeliminujemy czynnik płacowy, jeśli pracownicy będą opuszczać oferowane im miejsce pracy.

Jak powstają raporty płacowe?

Po pierwsze przeprowadza się ankietę, w której pracownicy lub działy personalne wypowiadają się na temat zarobków. Następnie dane weryfikowane są przez konsultantów. Kolejny krok to obróbka i opracowanie danych tak, by dopasować je do odpowiednich branż i stanowisk, a także lokalizacji, gdyż często zarobki mogą się różnić w zależności od regionów kraju. W ten sposób powstaje gotowy raport, ujęty w formie statystycznej.

Źródło: raportplacowy.pl

Dodaj komentarz