Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Po co nam Raport Płacowy i jak wybrać najlepszy?

Po co nam Raport Płacowy i jak wybrać najlepszy?

Raport Płacowy to niezbędne narzędzie, z którego powinna korzystać każda firma. Do czego służy i dlaczego jest tak istotne? Przede wszystkim jest kopalnią wiedzy na temat wynagrodzeń w różnych branżach i na poszczególnych stanowiskach. Znajomość stawek rynkowych umożliwia nam z kolei określenie własnych widełek płacowych, dostosowanych do oczekiwań kandydatów i osób już zatrudnionych. Raport Płacowy przydaje się zatem w rekrutacji pracowników. Sprawdza się również w sprawiedliwym zarządzaniu wynagrodzeniami. Pozwala bowiem uniknąć nagłego odpływu pracowników, niezadowolonych z zarobków niższych niż stawki rynkowe. Znając zalety korzystania z Raportu Płacowego, należy zdecydować który wybrać. Na rynku istnieją różne zestawienia, ale okazuje się, że raport raportowi nierówny.

Co wziąć pod uwagę, wybierając Raport Płacowy?

Szukając raportu, napotkać możemy dwa rodzaje zestawień. Pierwszy typ to raporty darmowe i ogólnodostępne, tworzone z reguły przez firmy rekrutacyjne. Niestety to, że są darmowe to ich główna i często jedyna zaleta. Sposób pozyskiwania danych sprawia, że ich wiarygodność jest niska – są to bowiem oczekiwania finansowe kandydatów, a nie realne stawki. Nie mówiąc już o błędach, wynikających z częstego mylenia kwot brutto i netto.

Drugi rodzaj raportów opracowują specjalistyczne firmy. Trzeba za nie zapłacić, ale zyskujemy pewność, że otrzymujemy wiarygodne dane. Źródłem informacji są bowiem działy personalne przedsiębiorstw, które przekazują realne stawki wynagrodzeń. Warto przy tym sprawdzić liczbę organizacji uczestniczących w badaniu. Im jest ich więcej, tym wyższa jakość zestawień. Znaczenie ma także, jakie firmy uczestniczą – chodzi o profil i wielkość, a także, czy są dla nas konkurencją. Na tej podstawie ocenimy przydatność raportu (np. czy możemy odnieść nasze wynagrodzenia do stawek konkurencji, czy znajdziemy w nim te same stanowiska, które funkcjonują w naszej organizacji). Na miarodajność danych wpływa również częstotliwość ich aktualizowania – oczywiście im częściej, tym lepiej. O jakości raportu świadczy też wsparcie firmy, która je tworzy.

Raporty Płacowe manaHR

Przykładem zestawienia, które spełnia wszystkie powyższe wymagania jest Raport Płacowy przygotowywany przez firmę manaHR. Dane pozyskiwane są bezpośrednio z działów personalnych organizacji uczestniczących w badaniu, klient może zweryfikować przydatność raportu, a liczba próbek jest wyższa niż w przypadku innych raportów (i stale rośnie). Jest to jednocześnie najczęściej aktualizowane zestawienie (4 razy w roku), a konsultanci manaHR oferują swoim klientom wsparcie na każdym etapie. 

Potwierdzeniem jakości niech będzie przykładowe dopasowanie danych dla 4 spośród oferowanych przez manaHR Raportów (dane fikcyjne).

Klient jest też w stanie zweryfikować, dla jakich stanowisk odnajdzie porównanie w gotowym raporcie (dane fikcyjne):

Jeśli natomiast okaże się, że interesującego nas stanowiska nie ma w Raporcie Wynagrodzeń, mamy możliwość konsultacji z opiekunem analitycznym w celu otrzymania innej propozycji. To sprawia, że możemy być spokojni o to, czy Raport Płacowy manaHR będzie zawierał potrzebne dla nas dane.

Dodaj komentarz