Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Outplacement, czyli jak zwalniać po ludzku

Outplacement, czyli jak zwalniać po ludzku

Ciężkie czasy są nierzadko motorem dużych zmian w przedsiębiorstwach. Niestety często objawiają się one redukcją etatów. W sytuacji, gdy konieczne są zwolnienia grupowe lub pojedyncze, pracodawcy decydują się na outplacement. 

Wsparcie działów HR

Outplacement to szereg działań i procedur, które mają pomóc firmie w przeprowadzeniu zwolnień pracowników. Wbrew temu co się uważa, nie polega on jedynie na pozbyciu się ludzi, nie kończy się też w momencie zakończenia zwolnień. Ma on pomagać również działom HR i managerom, na których spada smutny obowiązek podejmowania trudnych decyzji w tym zakresie. Pomoc polega na wsparciu merytorycznym i logistycznym oraz na współpracy przy tworzeniu planów zwolnień i programach odpraw pracowników. Chodzi o to, żeby uniknąć nieporozumień, złej atmosfery i konfliktów pomiędzy managementem a pracownikami niższych szczebli.

Przygotowanie zespołu

Oczywiście prawidłowo przeprowadzony outplacement zwraca też dużą uwagę na kadry, które pozostają w firmie. W tej kryzysowej sytuacji zadbanie o dobry wizerunek i wyjście z twarzą z trudnych sytuacji jest kluczowe, aby zapewnić sobie prawidłowe funkcjonowanie w przyszłości i zapobiec zwiększonej fluktuacji kadr. Dobre przygotowanie zespołu jest niezbędne, aby zapewnić dalsze działanie naszej organizacji. 

Wszechstronne wsparcie dla zwalnianych

Jeśli mowa o zwalnianych osobach to outplacement ma też sporo do zaoferowania właśnie im. Dla wielu zwalnianych osób to wbrew pozorom szansa na podniesienie swoich kwalifikacji, określenie własnych możliwości i umiejętności lub całkowitą zmianę ścieżki kariery. Osoby zwalniane, powinny oczekiwać od firmy przeprowadzającej outplacement wsparcia psychologicznego, motywacyjnego oraz wszelkiej pomocy merytorycznej. Odpowiedzialnie za ten proces konsultanci powinni zadbać o odpowiednie zaplecze szkoleniowe i doradcze. Zdarza się też, że pomagają oni w poszukiwaniu nowej pracy lub też spełniają rolę klasycznego doradcy zawodowego. 

Nie warto palić mostów

Jak widać prawidłowo wdrożony outplacement pomaga przetrwać trudne sytuacje i wydatnie wspiera wszystkie osoby zaangażowane w proces. Dodatkowo zapewnia pomoc zwalnianym osobom i powoduje, że nie dochodzi do “palenia mostów”, a obie strony rozstają się w zgodzie. Wizerunek pracodawcy nie cierpi zbytnio, a w niektórych sytuacjach może wręcz zyskać na całej sytuacji.

Dodaj komentarz