Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Outplacement – bezpieczne zwolnienie

Outplacement – bezpieczne zwolnienie

Relacje między ludźmi nie zawsze dobrze się układają – czasem trzeba się rozstać. Gdy nie ma innego wyjścia, sztuką jest rozejście się po przyjacielsku, bez wrogości i negatywnego nastawienia. Nikt przecież nie chciałby, żeby jego były partner mówił o nim źle w stosunku do wspólnych znajomych.

Podobnie jest w biznesie. Gdy pracodawca zwalnia pracownika, nie muszą zaraz lać się gorzkie łzy. Sztuka dobrego rozstawania się z pracownikiem nosi miano outplacementu. Na czym on polega?

W dobrych rękach

Outplacement to inaczej program zwolnień monitorowanych. Ów monitoring istnieje na różne sposoby – może to być wsparcie psychologa, pomoc w pisaniu dobrego CV, szkolenie z podnoszenia poczucia własnej wartości. Najczęściej outplacement jest tym wszystkim jednocześnie, a często także czymś więcej. Chodzi o to, by nie zostawiać byłego pracownika na przysłowiowym bruku, lecz w najgorszych chwilach udzielić mu potrzebnego wsparcia. Dzięki temu zyskują obie strony – osoba zwolniona, bo dzięki tym zabiegom szybciej znajdzie pracę oraz pracodawca, bo zachowuje pozytywny wizerunek w oczach zarówno byłego pracownika, jak i ludzi z otoczenia.

Praca bez zaburzeń

Proces przeprowadzania zwolnień monitorowanych może być długotrwały. Zdarzały się przypadki, gdy outplacement trwał nawet pół roku. Fakt, że pracodawca poświęcił tak wiele czasu i środków, jest godny pochwały. Mimo to niektórych dziwi taka postawa. Dlaczego bowiem przedsiębiorca miałby płacić za szkolenia osób, które i tak zostają zwolnione? Odpowiedź jest prosta – atmosfera niepokoju w sytuacji zwolnień grupowych przenosi się zwykle na całą firmę. Podczas gdy inni pracownicy czują się zagrożeni, drastycznie spada ich efektywność (a w skrajnych sytuacjach mogą odejść sami, kierując się strachem przed byciem zwolnionym). Outplacement ma za zadanie temu przeciwdziałać. Pozwala on nie tylko polepszyć wizerunek firmy na zewnątrz, w oczach przyszłych kandydatów i konkurencji, lecz także wewnątrz organizacji. Jest to kluczowe pod względem utrzymania pozytywnej atmosfery pracy i jedności w zespole.

Dodaj komentarz