Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Przedsiębiorczy Polak nie ma czasu na sen

Przedsiębiorczy Polak nie ma czasu na sen

Organizacja TNS Polska postanowiła niedawno przeprowadzić badanie na temat jakości snu wśród Polaków. Do respondentów należeli managerowie, pracownicy korporacji, osoby o wolnych zawodach oraz młodzi przedsiębiorcy. Czy to, jak śpimy, może wpłynąć na nasz sukces zawodowy?

Przedsiębiorczość to zarwane noce?

Aż 51% respondentów badania “Jak śpią Polacy?” przyznało, że zdarza im się zarywać noce na rzecz pracy, co prowadzi do niedosypiania. 27% osób nie bało się powiedzieć, że praca ma dla nich większe znaczenie niż poczucie bycia wyspanym. Jeśli porównać z tymi odpowiedziami dane na temat długości snu wśród Polaków, wyniki badania nie wydają się niczym niezwykłym. Aż 49% osób sypia bowiem nie dłużej niż 6 godzin na dobę w tygodniu. “Braki” odrabiane są w weekendy, gdy 82% osób zostaje w łóżku ponad 7 godzin.

Stres wrogiem snu

Czyżby przedsiębiorcy nie zdawali sobie sprawy z tego, jak ważny jest sen? Cóż, w rzeczywistości przyznają oni, że starają się spać “jak najlepiej”, jednak stres i codzienne problemy skutecznie to uniemożliwiają. 44% badanych zaraz po obudzeniu odczuwa niewyspanie, a 55% czuje w ciągu dnia znużenie oraz senność. Nie można rzecz jasna zapominać o wszechobecnych problemach z zaśnięciem, budzeniem się w środku nocy oraz ogólnym dyskomfortem podczas snu. Do tego typu problemów przyznaje się aż 74% respondentów.

Sen sprzymierzeńcem efektywności

Wiele osób nie tylko “zabiera pracę do domu”, lecz nawet do łóżka! Do pracy z laptopem w miejscu nocnego spoczynku przyznaje się co piąty badany. Niestety, po odłożeniu komputera trudniej jest zasnąć, mózg otrzymał bowiem informację, że teraz jest czas na pracę. Jeśli chcemy więc spać lepiej, zdecydowanie odgraniczmy pracę i codzienne obowiązki od strefy sypialnianej. Ponadto starajmy się spać dłużej. To oczywiste, że ogrom zadań nie wykona się sam, lecz jeśli będziemy wyspani, efektywność naszej pracy znacznie wzrośnie – te same czynności wykonamy więc lepiej i szybciej. A przy tym będziemy wypoczęci i w lepszym humorze.

Dodaj komentarz