Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


W tym roku więcej podwyżek, choć pracownicy o nie nie proszą

podwyżkiO podwyżce marzą, śnią, narzekają na ich brak, planują, na co ją wydać, rozmawiają o niej ze znajomymi, ale nie z szefem. Tak według badań przedstawia się większość polskich zatrudnionych. Pracodawcy wcale nie są pod tym względem lepsi. Tymczasem podwyższoną wypłatę przyznano w większej liczbie przedsiębiorstw niż rok temu.

Duża szansa na podwyżkę

Z analiz Advisory Group TEST Human Resources wynika, iż zwiększoną wypłatę otrzymali pracownicy w 76 procentach badanych firm. Dla porównania w zeszłym roku premię przyznawano tylko w połowie organizacji, które wzięły udział w analizie rynku. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę podejście właścicieli firm, jak i samych pracowników do tematu podwyżki. Ponad trzy czwarte firm, w których dostaje się dodatkowe wynagrodzenie to duża szansa dla szeregowego pracownika na wyższe zarobki.

Kto dostał premię?

Według badań tworzonych na potrzeby portalu RaportPłacowy.pl stanowiska, na których można było liczyć na wyższą wypłatę to: kierownicy, specjaliści i pracownicy fizyczni. Nieznacznie rzadziej podwyżki przyznawano kadrze zarządzającej, dyrektorom oraz osobom na stanowiskach wspierających (asystenckich).

Polityka wynagradzania

Pracownicy nie chcą rozmawiać o podwyżce. W większości nie ubiegają się o wyższe wynagrodzenie i nie podejmują szczególnie drastycznych kroków, jeśli podwyżka nie zostanie im przyznana. Tak wynika z danych raportu TNS Polska na zlecenie Pracuj.pl. Według ankiety tylko 2 proc. badanych zdecydowałoby się na złożenie wymówienia, gdyby nie otrzymali wyższego wynagrodzenia. Wiele osób zachowałoby się biernie w tej sprawie: 11 proc. odpowiedzi. o dwa punkty więcej badanych zaczęło by się zastanawiać nad zmianą miejsca pracy.

Znacznie ponad połowa badanych, aż 62 proc. w ogóle nie rozmawiało z szefem o podwyżce. Dlaczego tak się dzieje? Najwięcej osób, czyli 37 proc., tłumaczyło się w ten sam sposób – po prostu domyślają się, że i tak nie jej nie otrzymają. Zatrudnieni nie wiedzą, ile mogą zarabiać. Nie korzystają z raportów płacowych lub nie rozmawiają o zarobkach z kolegami po fachu. Również 37 proc. osób, podczas rozmowy o premii, czeka na propozycję szefa.

Wyniki badań uświadamiają, jak trudnym tematem dla Polaków są zarobki. Nawet, jeśli odnotowujemy wzrost liczby przyznanych podwyżek, to i tak najczęściej wynika to z dobrej woli pracodawcy. tymczasem ponad połowa z nich za brak przyznawanych premii zrzuca na sytuację finansową firmy. Może taka odpowiedź zniechęca zatrudnionych do podejmowania tego tematu w przyszłości?

One comment

Dodaj komentarz