Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Podstawy ISO 9001

Podstawy ISO 9001

ISO 9001 to norma, którą wdrożyło już ponad milion organizacji na całym świecie. Można powiedzieć, że jest to podstawowy system Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej. W wielu przypadkach jest to pierwszy certyfikowany system wprowadzany w przedsiębiorstwie. Dobrze jednak wiedzieć, że często staje się on swego rodzaju podstawą Zintegrowanego Systemu Zarządzania, który łączy wymogi różnych certyfikowanych norm.

Jeśli członkowie organizacji stykają się z tą normą po raz pierwszy to warto skorzystać ze szkolenia jakość, które prowadzone są przez jednostki certyfikujące, jak na przykład https://szkolenia.bureauveritas.pl/tematy-szkolen/jakosc-szkolenia/.

Czego dotyczy norma ISO 9001?

Norma ta opisuje szczegółowo System Zarządzania Jakością w organizacji. Jej wymagania pozwalają na poprawę efektywności procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Podniesienie jakości działania, produktów, obsługi oraz wszystkich innych obszarów przekłada się na większe zadowolenie zarówno klientów, jak i samych pracowników. Dzięki temu firmy, które wdrożyły ISO 9001 prężnie się rozwijają i zwiększają swoje zyski.

Jak wdrożyć System Zarządzania Jakością?

Pierwszym krokiem jest oczywiście poznanie wymagań normy np. poprzez udział w szkoleniu jakość. Warto tutaj zauważyć, że określone obszary systemu powinni znać wszyscy pracownicy organizacji. Na podstawie wymagań należy przeprowadzić analizę obecnej sytuacji w firmie, aby stwierdzić, które procesy wymagają zmian. Po dostosowaniu działania organizacji do zasad ISO 9001 należy przeprowadzić audyt certyfikacyjny, który jest wykonywany przez pracownika jednostki certyfikującej. Po kontroli organizacja otrzymuje raport z wynikami oraz opisem niezgodności (jeśli takie zostały wychwycone przez audytora). W tym momencie konieczne jest wdrożenie działań naprawczych. Po usunięciu wszelkich niezgodności firma otrzymuje certyfikat świadczący o zgodności z wymogami ISO 9001. Taki dokument jest ważny przez okres 3 lat.

Dodaj komentarz