Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Jak (nowocześnie) dbać o rozwój pracownika?

Standardowe metody stymulacji rozwoju u kadry pracowniczej przechodzą powoli do lamusa. Tradycyjne szkolenia, kursy, czy e-learning powoli tracą swoją efektywność. Czas spędzany na szkoleniu w formie wykładu często jest czasem straconym, bo pracownik po prostu się nudzi; w rezultacie następnego dnia nie pamięta on zbyt wiele z tego, czego ktoś próbował go nauczyć. Na szczęście istnieją inne, bardziej skuteczne sposoby dbania o to, aby każdy członek zespołu mógł dawać z siebie jak najwięcej.

Work–life balance

Aby pracownik działał efektywnie, nie powinien mierzyć wyżej, niż pozwalają jego siły. To prawda, że każdy chce w pracy wypaść dobrze, jednak lepiej będzie dla podwładnego, jeśli nie pozwolimy mu się przepracowywać. Czas wolny od pracy, który będzie mógł poświęcić na prywatne sprawy, jest ważniejszy niż nam się wydaje. Jeśli zmniejszymy ilość godzin spędzanych w pracy do minimum, to nie dość, że pracownik następnego dnia wróci wypoczęty, to jeszcze w ciągu tych kilku godzin zrobi dużo więcej, niż wtedy, gdy będzie musiał spędzić w pracy cały dzień. Nie dopadnie go tak łatwo niechęć i wypalenie.

Silna kadra menedżerska

Każdy uczeń musi mieć swojego mistrza. Najlepiej, żeby był to dobry nauczyciel. Ktoś z charyzmą i autorytetem będzie lepszym przywódcą, niż ten, kto musi uczyć innych, chociaż wcale tego nie chce i został do tego zmuszony. Dlatego mocna kadra zarządzająca jest bardzo ważnym elementem w rozwoju pracownika. Prawdziwy lider będzie umiał sprawnie poprowadzić swych podopiecznych do celu, dbając nie tylko o dobre wyniki firmy, ale także o wzmocnienie motywacji pracowników.

Nowoczesna technologia

Wykorzystywanie w szkoleniach nowinek technicznych pozwoli pracownikom lepiej i szybciej przyswoić potrzebny materiał. Technologia i tak jest częścią życia większości osób, więc dlaczego nie przenieść jej na grunt pracy? Nie chodzi tutaj tylko o używanie nowego rzutnika do prezentacji; można wspólnie pracować nad stworzeniem jakiejś aplikacji, czy wspierać część ćwiczeniową używaniem tabletów. Taki sposób na pewno wpłynie na przejrzystość przekazywania informacji oraz pobudzi kreatywność uczestników. Wspomoże także komunikację pomiędzy nimi, bo nowoczesne urządzenia pozwalają na błyskawiczne przesyłanie wszelkich danych, plików itp.

Dobre słowa

Każdy lubi być doceniany. Dlatego ważne jest, aby zauważać i komentować nie tylko sukces zespołu, ale także każdego z uczestników. Zwrócenie uwagi na postępy pojedynczego pracownika, na to, że szybko wykonał swoje zadanie lub brał czynny udział w tworzeniu jakiegoś projektu, na pewno przyniesie dobre rezultaty. Osoba, która otrzymała pozytywną informację zwrotną na temat swoich działań, będzie bardziej zmotywowana do podejmowania podobnych, a nawet trudniejszych wyzwań w przyszłości. Oczywiście słowo konstruktywnej krytyki również jest potrzebne. Najlepiej więc starać się utrzymywać złoty środek i nie przesadzać ani z komplementami, ani z krytyką. W praktyce często jednak zdarza się, iż pracodawca pamięta tylko o wytykaniu błędów, zapominając, że najlepszą efektywność osiągamy wtedy, kiedy ktoś nas pochwali.

One comment

Dodaj komentarz