Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Rok 2020 – podsumowanie polskiego rynku pracy

Rok 2020 – podsumowanie polskiego rynku pracy

Rok 2020 był trudny pod wieloma względami. To czas, w którym przyszło nam się mierzyć z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, a konsekwencji także z postępującym kryzysem gospodarczym. Wydarzenia ostatniego roku niewątpliwie wpłynęły również na sytuację na polskim rynku pracy. Jak przedstawia się ona dzisiaj? Agencja doradztwa personalnego TEST postanowiła to sprawdzić.

Przed wybuchem pandemii

Jeszcze na początku roku, czyli tuż przed wybuchem pandemii mieliśmy do czynienia z tzw. rynkiem pracownika, czyli dużym popytem na specjalistów z różnych branż. Wynikało to m.in. z napływu międzynarodowych korporacji, które swoje inwestycje lokowały w największych miastach Polski. W tamtym czasie obserwowaliśmy wzrost PKB i stosunkowo niskie bezrobocie, które utrzymywało się na stałym poziomie.

Rok 2020 – pierwszy lockdown

Postępująca pandemia wymusiła jednak spowolnienie gospodarki. Skutki pierwszego lockdownu najmocniej uderzyły w firmy z sektorów takich jak turystyka, gastronomia i logistyka. Zamknięte granice oznaczały ograniczenie ruchu turystycznego oraz wstrzymanie transportu towarów, co przyczyniło się z kolei do upadku wielu firm przewozowych. Pracownicy hoteli, biur podróży oraz kierowcy stanowili w tamtym czasie największą grupę osób poszukujących pracy. Spadek zleceń odczuły także agencje rekrutacyjne. Na znaczeniu wzrósł natomiast proces outplacement, którym zajęły się zarówno działy HR, jak i agencje doradztwa personalnego.  

W czasie lockdownu mającego miejsce na wiosnę 2020 roku wiele firm dostrzegło konieczność wprowadzenia radykalnych zmian i rozwoju w kierunku całkowitej lub częściowej digitalizacji. Wprowadzenie pracy zdalnej przyczyniło się do rozwoju branż IT i elektronicznej. W wielu firmach homeoffice stał się standardem, podobnie, jak zatrudnianie pracowników online. Całkowita praca zdalna nie pozostaje jednak bez wpływu na pracownika. Brak bezpośredniego kontaktu z przełożonymi i pozostałymi członkami zespołu może skutkować poczuciem osamotnienia, spadkiem motywacji czy bezsilnością. Ostateczne efekty społeczno-psychologicznej izolacji dadzą nam się we znaki zapewne po pewnym czasie.  

Prognozy na rok 2021

Jak w 2021 roku będą kształtować się zarobki w Polsce? Jak wynika z raportu firm Bigram i Thinktank, 39% firm jest zmuszonych do redukcji wynagrodzeń i rezygnacji z benefitów pracowniczych oraz podwyżek, natomiast 25% organizacji stanie przed dylematem redukcji zatrudnienia. Według twórców raportu, mimo wszystko  względną stabilność rynkową powinniśmy osiągnąć jeszcze w tym roku. 

Choć wydaje się, że obecna sytuacja na rynku nie sprzyja przyznawaniu podwyżek, część przedsiębiorstw nie rezygnuje z nich. Podwyżki na poziomie nawet 4,6% mają zostać przyznane w kwietniu 2021. Zamierzenia firm zostaną zapewne zweryfikowane w najbliższych miesiącach.

Dodaj komentarz