Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Życie po awansie – 5 kroków do sukcesu

Życie po awansie – 5 kroków do sukcesu

Większość pracowników marzy o awansie. To całkiem normalne, że każdy chce piąć się w górę po drabinie kariery. Jednak nie każdy uświadamia sobie, co to właściwie zmienia. Świeżo upieczony manager musi zmienić tryb swojej pracy ze względu na nowe wyzwania, ale także zredefiniować swoje stosunki z kolegami z pracy, którzy stali się jego podwładnymi.

Wyższe stanowisko oznacza więcej możliwości do działania, dobrą pozycję w firmie i atrakcyjniejsze zarobki. Jest to przejaw tego, iż ktoś docenia naszą pracę i zaangażowanie w dobro firmy. Dla wielu to osób to ukoronowanie ich dotychczasowej kariery albo kolejny ważny krok w stronę fotela prezesa. Jednak kierownicze stanowisko wiąże się także z obowiązkami, których do tej pory nie wykonywaliśmy. Poza tym trzeba sobie poradzić z pracownikami, którymi przyjdzie nam zarządzać. Z tym mogą pojawić się największe problemy, zwłaszcza gdy awansowano nas na kierownika działu, w którym do tej pory pracowaliśmy, a nasi koledzy z biura, stali się podwładnymi.

1. Walka o autorytet

Po awansie zmienia się punkt widzenia twoich kolegów. Nawet jeśli w firmie panuje przyjacielska atmosfera, to jednak będą oni traktowali cię z dystansem. Nie jest to wcale złą sytuacją, o ile nie popada w patologię, gdyż manager musi cechować się autorytetem – to podstawa dobrego lidera. Wykorzystaj tę szansę, by zbudować swoją pozycję w zespole. Niekiedy przyjdzie ci o to walczyć z nieformalnym liderem, który zawsze pojawia się w grupie osób. Zawalcz o niego i przekonaj do siebie, aby wykorzystać jego potencjał do sprawnego zarządzania zespołem.

2. Bądź kolegą, ale nie na siłę

Częstym błędem nowowybranych kierowników jest to, że próbują za wszelką cenę sprawiać wrażenie, jakby nic się nie zmieniło. Niestety będąc pośrednikiem między prezesem a szeregowym pracownikiem, nie będziesz na tym samym poziomie, co wcześniej. Awans to awans – nie udawaj, że wciąż jesteś zwykłym pracownikiem, ale też nie staraj się niepotrzebnie pokazywać swojej wyższości. Pycha nie popłaca.

3. Słuchaj ludzi

Wysłuchanie i zrozumienie potrzeb i oczekiwań pracowników jest bardzo ważne. Do tej pory razem narzekaliście na pewne aspekty warunków pracy. Postaraj się zaangażować w naprawę tego, co do tej pory wam się nie podobało. Odpowiadanie na oczekiwania każdej ze stron zarówno zarządu, jak i podwładnych jest ważnym elementem sprawnego przywództwa, choć bardzo trudnym do wykonania, a często wręcz niemożliwym do pogodzenia. To jest twoje pole do popisu i wyzwanie każdego managera.

4. Pokaż, że zasłużyłeś

Zazdrość jest niepochlebną, ale ludzką i normalną cechą. Twoi dawni współpracownicy mogą zazdrościć ci awansu i podważać tę decyzję. Może to właśnie oni mieli chrapkę na tę posadę? Udowodnij, że to właśnie tobie należał się awans. Będzie to wiązało się z ciężką pracą – przynajmniej podczas budowania nowego wizerunku. Wykonuj swoje obowiązki solidnie i starannie, tak by wytrącić argumenty swoim wrogom. Nie zapominaj także o dotychczasowych obowiązkach. Bycie managerem wiąże się z organizowaniem pracy innym, ale także samemu sobie.

5. Uważaj na radykalne środki

Kolejnym często popełnianym błędem jest podejmowanie radykalnych środków. Nowy lider powinien zacząć od mocnego wejścia – tak mówią wszystkie podręczniki managerstwa. Lepiej jednak, jeśli za mocne wejście uznamy np ambitny plan działania, a nie drastyczne zmiany kadrowe. Nie wykorzystuj swojej pozycji do załatwiania prywatnych wojen. Zwolnienie pracownika, który sprawia kłopoty nie będzie dobrym, pierwszym krokiem. Spróbuj najpierw porozmawiać z nim i całym zespołem, wspólnie znajdźcie rozwiązanie konfliktów. Nawet samo grożenie utratą pracy, może spowodować efekt odwrotny od zamierzonego, a adwersarzy utwierdzić w przekonaniach.

Wykorzystaj te zasady, przemyśl i zaplanuj swoje działania. Nie ominiesz pewnych błędów i pułapek, ale gdy uda ci się je naprawić zyskasz w oczach swoich podwładnych, a także przełożonych.

Dodaj komentarz