Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Standardowe dodatki pozapłacowe w firmach SSC/BPO

Standardowe dodatki pozapłacowe w firmach SSC/BPO

Najczęściej oferowane przez pracodawców dodatki pozapłacowe to świadczenia takie jak opieka medyczna oraz dopłaty ne cele rozrywkowe, do zajęć sportowych i edukacji. 1 proc. firm z branży nowoczesnych usług dla biznesu nie oferuje żadnych benefitów.

Dodatki pozapłacowe mają stanowić uzupełnienie systemów wynagradzania pracowników. To składniki, które zwiększają atrakcyjność stanowiska oraz pracodawcy na tle konkurencji. Ich celem jest podnoszenie zadowolenia i satysfakcji z pracy oraz motywowanie do dalszego działania.

Jak się motywuje w outsourcingu?

Firmy Advisory Group TEST Human Resources oraz Colliers International przygotowały raport „Polska Południowa: Potencjał rozwoju usług dla biznesu”, w którym zbadano jak wygląda sytuacja kapitału ludzkiego oraz rynku nieruchomości biurowych w kontekście rozwoju sektora nowoczesnych usług dla biznesu w Południowej Polsce. W raporcie zawarto informacje o wynagrodzeniach oraz oferowanych przez pracodawców z branży SSC/BPO dodatkach pozapłacowych.

Z ogólnych wniosków wynika, że większość firm gwarantuje swoim pracownikom podobny zestaw benefitów. Większość i rodzaj tych dodatków zależy od rodzaju organizacji: te z zagranicznym kapitałem oferują nieco bardziej zróżnicowane pakiety. Firmy z branży nowoczesnych usług dla biznesu wraz ze wzrostem stażu pracy przyznaje dodatki o większej wartości w ramach tego samego pakietu.

Nie motywuje 1 proc.

Najczęściej spotykanym dodatkiem pozapłacowym jest opieka medyczna, którą można otrzymać w 92 proc. firm z sektora SSC/BPO. 85 proc. badanych przedsiębiorstw stosuje pakiety kafeteryjne, czyli dopłaty na cele kulturalno-rozrywkowe. Tyle samo firm oferuje dopłaty do zajęć sportowych. Na rozwój pracowników i zwiększanie kompetencji personelu stawia 80 proc. firm, które dopłacają do edukacji – do studiów, MBA, kursów językowych etc. Ostatnim chętnie wybieranym przez pracodawców dodatkiem są ponadprogramowe ubezpieczenia. Spośród rzadziej oferowanych benefitów można wymienić rabaty na produkty lub usługi firmowe (22 proc.), fundusze emerytalne (20 proc.) oraz samochód służbowy lub świadczenia samochodowe(10 proc., ale tylko na stanowiskach kierowniczych).

15 proc. firm stosuje inne dodatki pozapłacowe, a tylko 1 proc. nie oferuje pracownikom żadnych dodatków świadczeń poza wynagrodzeniem.

Źródło – Advisory Group TEST Human Resources, w oparciu o dane płacowe przekazywane bezpośrednio przez pracodawców biorących udział w badaniu RaportPlacowy.pl oraz w oparciu o ekspercką wiedzę konsultantów TEST i wyselekcjonowane źródła zewnętrzne.

Dodaj komentarz