Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


AAAA firma zatrudni specjalistę. Bilans Kapitału Ludzkiego

AAAA firma zatrudni specjalistę. Bilans Kapitału Ludzkiego

rekrutacja młodychW Polsce brakuje specjalistów, a tymczasem młodzi ludzie po zawodówkach i technikach częściej decydują się na emigrację zarobkową – tak wynika z V edycji badania Bilans Kapitału Ludzkiego.

Najbardziej potrzebni są wykwalifikowani pracownicy fizyczni. To grupa zawodowa, która jest wymieniana przez największą liczbę pracodawców cierpiących na niedobór specjalistów. Kandydaci nie posiadają odpowiednich kwalifikacji lub mają za mało doświadczenia. Winni mogą być sami pracodawcy, którzy zamieszczają ogłoszenie o treści brzmiącej jak tytuł tego artykułu. Jak wygląda sytuacja na rynku pracy?

Brakuje fachowych rąk do pracy

Według corocznego badania Bilans Kapitału Ludzkiego sporządzanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim wynika, że 80% przedsiębiorstw w Polsce uważa niedopasowanie na rynku pracy za największy problem. Pomimo bezrobocia wśród młodych ludzi, pracodawcy nie mają kogo zatrudniać i zgłaszają problemy z rekrutacją specjalistów. 44% badanych pracodawców zgłosiło zapotrzebowanie na wykwalifikowanych robotników, np. monterów lub operatorów maszyn. Zapotrzebowanie na specjalistów deklarowało 22% pracodawców. Podobny odsetek pracodawców zgłaszało problemy ze znalezieniem sprzedawców i pracowników branż usługowych.

Najtrudniej o pracę po zawodówce i licencjacie

Jak sytuacja wygląda po stronie kandydatów? Wśród młodych ludzi duże problemy ze znalezieniem pracy mają absolwenci technikum po kierunkach biurowych i usługowych. Aż 40% osób o takim wykształceniu jest na bezrobociu lub nie podejmuje aktywności zawodowej. Wśród młodych osób po zasadniczej szkole zawodowej w zawodach robotniczych 36% nie ma pracy. Natomiast w zawodach usługowych odsetek sięga 49% badanych, z czego większość uczniów na takim profilu to kobiety. W przypadku absolwentów szkół wyższych bez edukacji zawodowej na problemy ze znalezieniem pracy skarży się 17% osób z tytułem licencjata. Natomiast 13-14% to osoby bezrobotne, które ukończyły studia inżynierskie, magisterskie lub podyplomowe. Najszybciej pracę znajdują absolwenci kierunków takich jak technika, przemysł, budownictwo oraz nauki ścisłe (biologia, informatyka, fizyka).

Według Bilansu w większości badanych grup zawodowych deklaracje chęci wyjazdu za granicę składało 30% młodych osób. Najliczniejszą grupą zgłaszającą poszukiwanie pracy za granicą są uczniowie szkół zawodowych, techników i liceów profilowanych. Co drugi młody człowiek chcący pracować w budowlance zamierza opuścić nasz kraj. Za pracą zamierza wyjechać 40% uczniów po zawodówce, uczących się na kierunkach mechatronika i mechanika pojazdowa.

Dodaj komentarz