Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Jak motywować pracowników?

Jak motywować pracowników?

Co najbardziej motywuje ludzi do pracy? Czy są to pieniądze, więcej wolnego czasu, czy może uznanie przełożonych?

Menedżerowie starają się na różne sposoby motywować swoich pracowników, zwłaszcza wtedy, kiedy zauważają, że morale podwładnych z jakiegoś powodu spada. Niestety większość nich zakłada, że niewielka podwyżka od razu załatwi problem, a pracownik z powrotem stanie się wydajny. Jest to najczęstszy błąd kadry kierowniczej przy próbie motywowania, który bierze się z przekonania, że wszyscy ludzie mają te same motywatory. Innymi słowy, menedżerowie uważają, że to, co motywuje ich, będzie motywować także ich pracowników.

Tymczasem wielokrotnie przeprowadzane badania poziomu satysfakcji pracowników konsekwentnie dowodzą, że na liście motywatorów podwyżki znajdują się na szarym końcu. Okazuje się bowiem, że pracownicy bardziej cenią sobie czas wolny oraz elastyczne godziny pracy.

Zarządzając personelem trzeba mieć zatem świadomość tego, że każdy człowiek jest inny. Nie da się wszystkich zmotywować do pracy przy użyciu jednego sposobu. Jednych zmotywuje karta MultiSport, a innych darmowy lunch, urlop lub karta upominkowa do galerii handlowej. Dlatego warto zapewnić pracownikom możliwość. Już sama możliwość podjęcia decyzji ich zmotywuje i wzmocni morale całego zespołu.

 

 

Dodaj komentarz