Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Dlaczego warto delegować zadania?

Dlaczego warto delegować zadania?

Delegowanie zadań to trudna, ale niezbędna na stanowisku menedżerskim sztuka. Bycie przywódcą nie polega bowiem wyłącznie na braniu całego ciężaru odpowiedzialności na siebie, ale także na tym, by – w razie potrzeby – właściwie rozdzielać zadania. Dlaczego warto to robić?

Delegowanie – nie takie łatwe, jak wygląda

Umiejętne przydzielanie zadań pracownikom to coś, czego, wbrew pozorom, każdy szef musi się nauczyć. Z jednej bowiem strony, każdy podwładny ma własne obowiązki, specyficzne dla obejmowanego stanowiska i na pewno nie chcielibyśmy go dodatkowo przeciążyć; z drugiej zaś jednak, sami czasem czujemy, że nie będziemy w stanie sprostać wszystkiemu. Poza tym dochodzi jeszcze jeden argument, zdecydowanie przemawiający za tym, żeby mimo wszystko, swe własne zadania zostawić dla siebie – czas. Pokazanie komuś, o co chodzi i jak ma się zabrać za konkretną rzecz, wytłumaczenie mu wszystkich zasad, a potem jeszcze sprawdzenie po nim, czy zrobił to dobrze, ostatecznie może zająć nawet tak długo, jak zrobienie tej rzeczy samodzielnie.

Identyfikacja talentów

Mimo wszystko, na problem delegowania zadań pracownikom warto spojrzeć też od innej strony. Przydzielanie niektórych naszych obowiązków najbardziej zaufanym członkom zespołu, prędzej czy później sprawi, że znacznie rozwiną oni swoje umiejętności – a to przecież dla firmy ogromny plus. Dzięki delegowaniu zadań możemy również przy okazji zidentyfikować największe talenty w zespole, którzy odtąd mogą pretendować do awansu na wyższe stanowisko. Poza tym, sami będziemy mogli zająć się trudniejszymi i ważniejszymi rzeczami – zasadniczo więc, na takim modelu współpracy zyskuje właściwie cała firma.

Do pracownika z szacunkiem

Delegując zadania pracownikom, warto pamiętać jednak o jednej zasadzie: trzeba ich szanować i nie traktować jak kogoś, kto wykona za nas “brudną robotę”. Jeśli zadania będą przydzielane z głową i rozdzielane między podwładnych sensownie, jest szansa, że praca w firmie naprawdę gwałtownie ruszy do przodu, a nasz zespół będzie coraz bardziej efektywny.

Dodaj komentarz