Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Co skłania managerów do zmiany pracy?

Co skłania managerów do zmiany pracy?

Choć stanowisko kierownicze w dużej firmie wydaje się być doskonałym zwieńczeniem kariery zawodowej, wielu managerów decyduje się na zmianę pracy. Co najczęściej skłania ich do poszukiwania nowego zatrudnienia? 

Potrzeba nowych wyzwań

Jak się okazuje, nawet piastowanie kluczowego stanowiska w firmie i atrakcyjne wynagrodzenie, mogą nie wystarczyć do zatrzymania managera w jednym miejscu pracy na dłużej. To, co przede wszystkim daje się we znaki osobom zarządzającym, to brak wyzwań. Zwłaszcza w przypadku, kiedy ich obowiązki stają się schematyczne, powtarzalne i polegają na realizacji kolejnych podobnych do siebie projektów. Tymczasem to właśnie potrzeba ciągłego rozwoju cechuje najlepszych managerów, a brak nowych doświadczeń powoduje ich wypalenie. Nic dziwnego zatem, że, chcąc się stale doskonalić, w pewnym momencie otwierają się na zmiany i propozycje rynku pracy.

Lepsze zarobki

Choć większość managerów nie narzeka na zarobki, czasami okazuje się, że zmiana miejsca pracy owocuje znacznym wzrostem wynagrodzenia. Różnice mogą wynosić  kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych w zależności od miasta, wielkości firmy, a także branży. Niektórzy decydują się też na zmianę niekoniecznie dla lepszych pieniędzy, ale ze względu na atrakcyjne benefity. Mogą to być poza specjalnymi pakietami medycznymi, czy polisami ubezpieczeniowymi dla całej rodziny, służbowy samochód, ekskluzywne wyjazdy, a nawet osobisty asystent.

Chęć zmiany otoczenia

Kolejnym powodem, dla którego managerowie przechodzą do innej firmy, jest aspekt ludzki, a konkretnie zła atmosfera w pracy.  Sytuacje z życia prywatnego, ambicjonalne spory, zakulisowe działania – to wszystko może zniechęcić do dalszego funkcjonowania w danej organizacji. Dlatego tak ogromne znaczenie odgrywa odpowiednie dopasowanie kandydata na stanowisko kierownicze do kultury organizacyjnej panującej w przedsiębiorstwie. Kompleksowa analiza profilu i motywacji managera już podczas rekrutacji zapobiega podobnym sytuacjom.

Zdobywanie kolejnych umiejętności

Kierownicze stanowiska z reguły obejmują osoby niezwykle ambitne. Niestrudzenie dążą one do osiągnięcia sukcesu. To pobudza ich do ciągłego podnoszenia kompetencji. Szkolenia, kursy, branżowe lektury, spotkania z ekspertami pozwalają managerom stawać się coraz lepszymi fachowcami. Za decyzją o zmianie pracy nie musi zatem stać nic innego, poza chęcią sprawdzenia się w nowej firmie oraz głodem wiedzy i pragnieniem doskonalenia umiejętności. Zdobywanie zupełnie nowych kompetencji lub rozwijanie już nabytych w wielu przypadkach dostarcza nowej energii do działania.

Patrzenie w przyszłość

Decyzja o zmianie pracy może też wynikać z myślenia perspektywicznego. Managerowie z wieloletnim doświadczeniem nierzadko bowiem otwierają własne biznesy. A w związku z tym, im większa praktyka nabyta w różnych firmach, tym większa szansa na powodzenie. Nowa praca to przecież nie tylko nowe umiejętności, ale także możliwość poszerzenia sieci kontaktów, rozbudowania CV, czy portfolio. 

Bez wątpienia zatem motywacje managerów do zmiany pracy mogą być różne. Z perspektywy pracodawcy istotnym będzie rozpoznanie indywidualnych potrzeb i celów kandydatów na stanowisko kierownicze. W konsekwencji może to zapobiec zbyt szybkiemu odejściu managera, a tym samym przełożyć się na lepsze wyniki całej firmy oraz zwiększenie jej przewagi konkurencyjnej na rynku.

Dodaj komentarz