Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Jesteś menadżerem? Prowadzisz firmę – sprawdź jaki sprzęt będzie Ci niezbędny

Jesteś menadżerem? Prowadzisz firmę – sprawdź jaki sprzęt będzie Ci niezbędny

Prowadzenie firmy to wyzwanie, z którym trzeba sobie radzić każdego dnia. To jednak również niezależność finansowa i miła świadomość, że samemu sobie można “szefować” i realizować dokładnie swoje zamierzenia. Zanim jednak podbijemy rynek, musimy zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. O czym szczególnie pamiętać?

Bez komputera ani rusz

Każda epoka ma swoje niezastąpione urządzenia, takie, które stosowane są przez większość, przynajmniej w sferze zawodowej. Najprostszy przykład – maszyna do pisania. Choć dzisiaj kojarzy się z pisarzami, to przecież używano jej wszędzie tam, gdzie musiało powstać słowo pisane, a więc nie tylko w gabinecie wieszcza, ale i w redakcjach gazet, urzędach czy wojsku.

Obecnie tę rolę przejęły komputery, które są podstawowym wyposażeniem, niezależnie od tego, czy mówimy o instytucjach państwowych, wielkich przedsiębiorstwach czy małych firmach. Wybór jest jednak tak duży, że ciężko się zdecydować na konkretny model. Żeby jedna ułatwić sobie to zadanie, warto podzielić komputery na dwie grupy – te z system Windows i iOS.

shutterstock_370595594.jpg

Microsoft czy Apple?

W większości miejsc używane są komputery z systemem Windows, bo to oprogramowanie zaimplementowane jest na laptopach różnych marek. Apple zaś ma swoją linię produktów, a wśród nich niezwykle wydajny Macbook Air. Nieprzypadkowo produkty Apple są uznawane za najlepsze na rynku, ale niestety też dość dużo kosztują. Musimy więc zadać sobie pytanie, czy nas na nie stać, czy nie lepiej zdecydować się na coś tańszego, ale z gorszymi parametrami? Jeśli nasza firma projektuje graficznie, to nie ma wątpliwości – musimy zainwestować w Macbooki, bo ten sprzęt jest niezastąpiony do takich prac. W innych sytuacjach trzeba przemyśleć, co nam się kalkuluje.

shutterstock_534008512.jpg

Co poza tym jest ważne?

  • Drukarka, najlepiej model ze skanerem, przyda się wiele razy. Praktycznie nie będzie dnia, gdy nie będzie miała zadań. Biurokracja w naszym kraju jest legendarna, i chociaż wiele zmieniło się w ostatnich latach, to nie ma co ukrywać, że ciągle trzeba coś drukować, przesyłać, mieć potwierdzenie na papierze.
  • Bardzo przydaje się podpis elektroniczny, który umożliwi sprawniejsze radzenie sobie ze sprawami urzędowymi. Nie jest to duży koszt, a naprawdę poczujemy oszczędność czasu.
  • Smartfon to dziś podstawa. Warto jednak mieć sprzęt prywatny i firmowy, bo jak klienci będą dzwonić na ten pierwszy numer, to po pewnym czasie zacznie nas to irytować. Z drugiej strony, smartfon do zadań firmowych może być bardziej lub mniej zaawansowany, mieć więcej lub mniej funkcji (w zależności od branży).
  • Bardzo ważne również, by kupić przenośne dyski komputerowe, na których będziemy przechowywać ważne dane. To niezwykle istotne, bo nieradko zdarza się ich utrata, a bez tzw. backupu nie da się ich odzyskać, co może mieć poważne konsekwencje dla działalności firmy.

Mimo że artykuł nie wyczerpuje tematu, to udało się opisać zupełnie elementarne sprzęty niezbędne w każdej firmie. Jak widać, nie ma aż tego tak dużo, więc śmiało można zaczynać!

Dodaj komentarz