Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Wynagradzanie specjalisty od wynagrodzeń

Wynagradzanie specjalisty od wynagrodzeń

Wynagrodzenie – dla jednych sens pracy, dla innych tylko dodatek do tego, w czym się spełniają. Niektórzy nigdy nie będą usatysfakcjonowani wysokością zarobków, a dla innych wypłacana suma od pewnego poziomu nie ma znaczenia. Pewne jest to, że za wykonanie określonej pracy, należy się wynagrodzenie, które ktoś powinien wypłacić. Ile dostaje ten, kto rozlicza w firmie płace?

Osoba zatrudniona na stanowisku specjalisty ds. kadr i płac prowadzi sprawy pracownicze oraz rozlicza płace personelu. Jak donosi Raport Płacowy przeciętne wynagrodzenie (mediana) takiego pracownika wynosi 5092 zł brutto. Od poprzedniej edycji badania przeprowadzonego jesienią zeszłego roku płace na tym stanowisku wzrosły w Polsce o 43 zł. Jedna czwarta specjalistów ds. kadr i płac zarabia miesięcznie poniżej 4 tys. zł brutto. Kwartyl górny wynosi 6014 zł brutto, co oznacza, że 25 proc. osób na tym stanowisku otrzymuje wynagrodzenie powyżej 6 tys.

Jego szef w tym roku otrzymał niższą wypłatę niż w ubiegłym, choć zaledwie o kilka złotych. Mediana wynagrodzeń kierowników ds. kadr i płac wyniosła 7887 zł brutto. Jesienią 2014 roku menedżer odpowiedzialny za sprawy pracownicze i wynagrodzenia zarabiał miesięcznie 7893 zł. Według edycji Wiosna 2015 Raportu Płacowego 25 proc. kierowników od kadr i płac zarabiało niewiele więcej niż mediana dla ich podwładnych, czyli poniżej 5525 zł brutto. Za to kwartyl górny wyniósł blisko 10 tys. zł – dokładnie 9578 zł brutto.

Pracownik zajmujący się wyłącznie wynagrodzeniami, czyli planowaniem zmian w polityce płacowej w oparciu o dane rynkowe i budowaniem systemów wynagrodzeń otrzymał w tym roku niższą wypłatę niż w ubiegłym aż o 442 zł. Według danych raportu agencji doradztwa personalnego Advisory Group TEST Human Resources wynagrodzenie specjalisty ds. wynagrodzeń wyniosło 5967 zł brutto. Na tym stanowisku widać także mniejszą rozbieżność pomiędzy najwyższymi a najniższymi zarobkami: kwartyl dolny wyniósł 4825 zł brutto, kwartyl górny zaś 6909 zł brutto. Znaczącą różnicę zanotowano w przypadku wynagrodzeń kierowników odpowiedzialnych za systemy płacowe. Menedżer zarabia dwa razy tyle, co jego podwładny, czyli 12 300 zł brutto.

Dodaj komentarz