Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Jak przetrwać upalne dni w biurze?

Jak przetrwać upalne dni w biurze?

Każdy z utęsknieniem wyczekuje lata. Słoneczne dni sprzyjają relaksowaniu się nad wodą czy w parku. Niestety, dla wielu osób pracujących w biurach upalne dni są prawdziwą zmorą. Powodują zmęczenie i osłabienie organizmu, a w skrajnych przypadkach mogą nawet prowadzić do zawałów serca. Jak uchronić się przed szkodliwym wpływem wysokiej temperatury podczas pracy w biurze? Poniżej kilka sprawdzonych metod.

Klimatyzacja

Niezbędnym urządzeniem w każdym biurze podczas fali upałów jest klimatyzacja. Zapewnia komfort pracy nawet podczas bardzo wysokich temperatur. Trzeba jednak pamiętać, aby temperatura w pomieszczeniu nie różniła się zbyt diametralnie od tej występującej na zewnątrz budynku, ponieważ bardzo łatwo się wtedy rozchorować. W wypadku braku klimatyzacji warto zainwestować w wentylator biurowy, który przynajmniej w części pomieszczenia zapewni przyjemny chłód. Optymalna temperatura podczas pracy powinna wynosić pomiędzy 20 a 25°C.

Napoje w pracy

Stały dostęp do napojów i wody jest kolejnym niezbędnym sposobem na przetrwanie w pracy podczas upału. Niewiele osób wie, że podczas występowania wysokich temperatur pracodawca ma obowiązek umożliwić pracownikom stały dostęp do wody pitnej. Praktyczną i ekonomiczną metodą jest zakup dystrybutora wody, powszechnie stosowanego w poczekalniach i urzędach. Dobrym rozwiązaniem jest także zamawianie napojów. Warto tutaj skorzystać z oferty firmy Take a Fruit, która dystrybuuje najwyższej jakości soki do biur produkowane wyłącznie z polskich jabłek. Soki te są nie tylko bardzo zdrowe, ale też wyjątkowo pyszne. Jest to również doskonały pomysł na pozafinansową motywację pracowników.

Lekkie ubrania

Długie nogawki przy spodniach, spódnice za kolana i koszule zapięte po ostatni guzik to wciąż obowiązujący dress code w wielu polskich firmach (a w szczególności w korporacjach). Niektórych zapisów w regulaminie wewnętrznym nie da się przeskoczyć, ale możemy na przykład zmienić grube i nieprzepuszczające powietrza koszule i spódnice wykonane z syntetycznych materiałów na delikatne, bawełniane produkty. W wypadku wymogu posiadania spodni z długimi nogawkami możemy zaopatrzyć się w takie, które posiadają odpinane nogawki, dzięki temu przynajmniej w drodze do pracy możemy zapewnić sobie odrobinę ochłodzenia.

Odpowiednie nasłonecznienie pomieszczenia

Podczas wysokich temperatur, nie warto chować się do zaciemnionych kątów i pomieszczeń. Promienie słoneczne działają lepiej niż energetyki! W pomieszczeniach o dobrym naturalnym oświetleniu mamy więcej motywacji i chęci do pracy. Jeżeli faktycznie temperatura w pomieszczeniu przez słońce staje się nieznośna, to warto zdecydować się na folie przeciwsłoneczne dostępne w kilku wersjach o różnorodnej przepustowości światła.

Kosmetyki chłodzące

Podczas upałów warto również zatroszczyć się o skórę. Kosmetyki chłodzące nie tylko korzystnie wpływają na nasze samopoczucie, ale również mają funkcje ochronne, co podczas fali upałów jest bezcenne. W zależności od naszych potrzeb producenci kosmetyków oferują kremy do rąk i ciała, chłodzące serum pod oczy czy maseczki do twarzy. Składnikiem, który najczęściej możemy znaleźć w tego typu kosmetykach jest mentol, ale warto również sprawdzić czy wybrane przez nas produkty posiadają aloes bądź olejek miętowy. Innym rodzajem kosmetyków, które z powodzeniem sprawdzą się podczas upałów są chłodzące mgiełki do ciała. Wytwarzają one kojące uczucie chłodu dodatkowo nawilżając skórę i przyjemnie pachnąc.

Dbaj o Siebie!

Jeżeli powyższe sposoby zawodzą, a Ty nadal czujesz się osłabiony, masz zawroty głowy lub problemy z oddychaniem, nie zwlekaj – udaj się na odpoczynek lub zgłoś po poradę do lekarza. Lato jest cudowne, ale wysokie temperatury w nadmiarze mogą nam zaszkodzić, zwłaszcza podczas nadgodzin spędzonych w biurze w centrum miasta. Pamiętajmy o tym.

Dodaj komentarz