Portal wiedzy dla kadry kierowniczej


Efektywna strategia finansowa w kilku krokach

Efektywna strategia finansowa w kilku krokach

Dobra strategia finansowa to klucz do sukcesu firmy. Dotyczy to każdego rodzaju przedsiębiorstwa – zarówno małego czy średniego, jak i dużego. Im większa jest bowiem organizacja, tym trudniej zapanować nad wszystkimi aspektami dotyczącymi finansów.

Zasięgnąć porady

Zarządzając pieniędzmi w firmie nie warto działać na oślep – intuicja nie zawsze jest dobrym doradcą. Jeśli zależy nam na płynnym przepływie finansowym i umacnianiu pozycji przedsiębiorstwa, możemy poprosić o pomoc specjalistę. Wiele firm korzysta dziś z różnego rodzaju usług, oferowanych na zasadzie outsourcingu. W jaki sposób doradca finansowy może pomóc nam ustalić efektywną strategię finansową dla przedsiębiorstwa?

Diagnoza problemów

W każdym przypadku należy rozpocząć od diagnozy ewentualnych problemów. Nawet jeśli wydaje się bowiem, że firma działa sprawnie, może się okazać, że w którymś momencie doszło do przeoczenia istotnych kwestii. Do oceny stanu przedsiębiorstwa zawsze potrzebna jest osoba z zewnątrz, która będzie w stanie zauważyć niedociągnięcia i wyeliminować je. Rzecz jasna, nie każdy błąd zagraża upadkiem firmy – mimo wszystko warto jednak zdać sobie sprawę, co możemy robić lepiej.

Budżet

Kolejnym krokiem jest ustalenie budżetu. Gdyby nie on, firma nie mogłaby skutecznie kontrolować kosztów i planować inwestycji. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie rocznego budżetu oraz podzielenie go na poszczególne działy. Warto także wytypować konkretne osoby, na których spocznie odpowiedzialność za linie kosztowe i przychodowe w każdym z nich. Przypisanie danym pracownikom określonych czynności i odpowiedzialności sprzyja budowaniu motywacji i skłania do lepszego zarządzania budżetem.

Raportowanie

Niezwykle istotne jest również odpowiednie raportowanie. Zarówno właściciele firmy, jak i menedżerowie powinni dysponować pełnymi i aktualnymi raportami. Posiadanie wiedzy na temat bieżących kosztów i przychodów pozwoli im bowiem podejmować bardziej racjonalne decyzje, które nie będą zagrażały pozycji przedsiębiorstwa. Zakres raportowania warto także rozszerzyć na obszary związane z przepływami pieniężnymi oraz inwestycjami, gdyż te wpływy i wydatki również mają znaczenie w kontekście płynności finansowej firmy.

Nowoczesne oprogramowanie

Niezwykle pomocne może okazać się również korzystanie z nowoczesnych technologii, takich jak innowacyjne oprogramowania do księgowości czy rozwiązania typu Business Intelligence. Dzięki nim obieg informacji w firmie jest sprawniejszy, a pracownicy mogą je bardziej efektywnie wykorzystać. Ciekawą propozycją jest np. program, który daje możliwość podstawiania różnorodnych zmiennych, a na ich podstawie jest w stanie przewidzieć konsekwencje finansowe dla firmy.

Gdy posiadamy już w bieżące wyniki przedsiębiorstwa i analizy finansowe, możliwe jest wprowadzenie optymalizacji pewnych procesów – szczególnie kontroli i redukcji kosztów. Dzięki kilku prostym metodom i narzędziom możemy uzyskać duże oszczędności i płynność finansową firmy.

Dodaj komentarz